Energy planning with special concern to modeling B.O.T. hard coal plants
  1. Tez No: 5388
  2. Yazar: ERCAN ORHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YILDIZ ARIKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
ÖZET Y.İ.D. TAŞ KÖMÜR SANTRALLARI 'NIN MGDELLEMESİ ÖZELİNDE ENERJİ PLANLAMASI ORHAN, Ercan Yüksek Lisans Tezi, Endüstri Müh. Bölümü Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Yıldız Arıkan Şubat 1989, 117 Sayfa Bu tezde, Türkiye Enerji Sistemini kapsayan bir kısmi denge modeli çerçevesi içinde, Yap İşlet Devret (Y.İ.D.) taşkömür santrallarını değerlendiren bir çalış manın sonuçları sunulmaktadır. Y.İ.D. santralları, özel işletme ve Türkiye Elektrik Kurumu'na devredildikten sonraki işletme dönemleri olmak üzere, iki değişik dö nemde ayrı ayrı modellenmektedir. Burada geliştirilen formülasyon, özel işletme süresinin ve ithal kömür fiyat larının değiştirilmesine izin vererek, bir duyarlılık analizi yapmayı olanaklı kılmaktadır. Bu analiz Y.İ.D. santrallarının gelecekteki arz karışımı içinde alacağı rolün irdelenmesini sağlamaktadır. Model, gelecekteki GSMH artış oranına ve petrol, doğal gaz ve ithal kömür fiyatlarına ilişkin değişen varsayımlar altında bir dizi alternatif enerji senaryosu hesaplamakta kullanılmıştır. Modelde ele alınan değişkenler belirsizlikler içermektedir. Bu belirsizlikler ortamında, Y.İ.D. santral larının yatırım stratejilerinden en uygunun, bu stratejiye karşılık gelen optimal GSMH/fiyat senaryosuyla birlikte belirlenebilmesi için bir Karar Analiz yöntemi geliştiril miştir.Bu yöntemle on iki olasılık senaryosunun sonuçları irde lenmiştir. Ayrıca, bir olasılık duyarlılık analizi de tasarlanıp uygulanmıştır. Sonuçlar Y.İ.D. santralları ile ilgili optimal kararların, farklı varsayımlar altında değişmediğini göstermektedir. ANAHTAR KELİMELER : Enerji modellemesi, Yap İşlet Devret Santralları, Karar Analizi. vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT ENERGY PLANNING WITH SPECIAL CONCERN TO MODELING B.O.T. HARD COAL PLANTS ORHAN, Ercan M.S. in Industrial Engineering Supervisor : Assoc. Prof. Dr. Yıldız Ankan February 1989, 117 pages This thesis presents the results of a study to incorporate Build Operate and Transfer (B.O.T.) hard coal plants into the framework of a partial equilibrium model of the Turkish Energy System. This is achieved by treating the two phases of operation of B.O.T. plants, the private operation phase and operation after the transfer to Turkish Electricity Authority (TEK) seperately. In this way the formulation adopted here allows to vary the length of private operation and also the imported coal prices, which then makes it possible to carry out a sensitivity analysis to capture the role of B.O.T. plants in the future supply mix. The model has been used to calculate a series of alternative energy scenarios under changing assumptions with respect to future GNP growth rates and oil, natural gas and imported hard coal prices. IllIn the face of uncertainty involved in the above variables, a Decision Analysis Procedure has been developed to aid for the final choice of a B.O.T. plants expansion strategy with its optimal GNP/price scenario. Implications of twelve different probability assumptions have been evaluated. A probabilistic sensitivity analysis has also been performed. Results suggest that optimal decisions with respect to B.O.T. plants is robust under alternative assumptions. KEY WORDS : Energy modeling, Build Operate and Transfer Plants, Decision Analysis. iv