Biomedical and cooling applications of micro flows
Mikro akışların biyomedikal ve soğutma uygulamaları
  1. Tez No: 309345
  2. Yazar: MUHSİNCAN ŞEŞEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ KOŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Makine Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Bioengineering, Mechanical Engineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Mikro akışlar; biyomedikal, soğutma, elektronik ve mikro-elektro-mekanik-sistemler ( MEMS ) gibi çeşitli konularda uygulamalara sahiptir. Bu çalışmada; küçük ölçekli soğutma uygulamaları için nanoyapıların ve nanosıvıların ısı transferine katkısı ve biyomedikal tedavi için hidrodinamik kavitasyonun yıkıcı etkileri araştırılmıştır.Bu araştırma çalışmasında; seçilen katı örnekler, canlı hücreler ve protein üzerinde kabarcıklı kavitasyon akışının yıkıcı etkilerini gösteren deneyler ve bunlara ait bulguların sonuçları verilmiştir. Çalışmanın sonuçları; kavitasyonun tebeşir parçaları ( ve muhtemelen böbrek taşları ) ve lösemi/lenfoma hücrelerinin hasar görmesine neden olabildiğini göstermiştir ve aynı koşullarda Lizozom'ların ikincil yapı içeriğinin, hidrodinamik çapının ve enzimatik aktivitesinin kabarcıklı kavitasyon tarafından etkilenmemiş olduğunu göstermiştir.Kompakt ve verimli ısı eşanjörleri yapma amacı için; nanoyapılar ile ısı transferi geliştirme, fütüristik bir aday olarak düşünülebilir. Böylece; çeşitli ısı transfer teknikleri, ısı transferi geliştirmesinde ortalama çapı 100-150 nm ve uzunluğu 500-600 nm olan bakır nanoçubukların bakır ince film kaplamalı silikon yarıiletken levhaya entegre edilmesiyle üretilen nanoyapıların etkilerini karakterize etmek için kullanılmıştır. Üç farklı ısı transferi tekniği (havuzda kaynama, zorunlu konvektif ve jet çarpma) ile elde edilen sonuçlar düz bir silikon taban üzerine biriktirilmiş bakır ince filmli plakalar ile karşılaştırılmıştır.Bu amaç uğruna 3 farklı ısı eşanjörü geliştirilmiştir. Yüzey sıcaklıkları ölçülmüş ve ısı transferi katsayıları hesaplanmıştır. Tek-fazlı deneylerde ortalama %22 ısı transferi iyileştirilmesi elde edilmiştir.Minyatür bir ısı transferi iyileştirme sistemi daha tasarlanmıştır. Manyetik nanoparçacıkların hareketine dayalı soğutma sistemindeki bu nanoparçacıklar bir bazsıvı (su) içinde süspansiyon olarak hazırlanmıştır. Havuz içinde ferromanyetik partiküller manyetik karıştırıcı ile harekete geçirilmiştir ve sabit nanosıvı ile karşılaştırılmıştır. Manyetik parçaların hareketlendirilmesiyle ortalama %37.5 ısı transferi iyileştirmesi elde edilmiştir.Bu çalışmalar sonucunda, hidrodinamik kavitasyonun ileride ultrasonik kavitasyon'a ısı üretimi olmayan ve enerji tasarruflu bir alternatif sunabileceği gösterilmiştir. Ayrıca, nanoyapıların ve manyetik alanla hareketlendirilen nanosıvıların ısı transferini büyük ölçüde iyileştirdiği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Micro flows find applications in a variety of topics covering biomedical, cooling, electronics and MEMS (micro-electro-mechanical-systems) applications. In this work, the destructive effects of hydrodynamic cavitation for biomedical treatment, heat transfer enhancement with nanostructures and nanofluids for small scale cooling applications were investigated.The research performed in this study includes results from bubbly cavitation experiments and findings showing the destructive effects of bubbly cavitating flow on selected solid specimens, live cells and proteins. Our results showed that cavitation could induce damage both on chalk pieces (and possibly kidney stones) and leukemia/lymphoma cells while the secondary structure content, the hydrodynamic diameter and enzymatic activity of lysozyme were unaffected by cavitation.For the purpose of making compact and efficient heat exchangers, heat transfer enhancement with nanostructures could be considered as a futuristic candidate. Thus, heat transfer characteristics of nanostructured plates, on which an array of vertical and tilted copper nanorods with an average diameter ranging from 100 to 150 nm and length 500 to 600 nm are integrated to a planar copper thin film coated silicon wafer surface, were compared to planar copper thin film coated silicon wafer surfaces via three different heat transfer techniques (pool boiling, forced convection and jet impingement).Three different heat sinks were developed for this purpose. Surface temperatures were measured and heat transfer coefficients were calculated for the designed heat sinks and an average of 22% single-phase heat transfer enhancement was realized with the nanostructured plates.A miniature heat transfer enhancement system is also developed based on the actuation of magnetic nanoparticles dispersed in a base fluid (water). The ferromagnetic particles within the pool were actuated with the magnetic stirrers and this resulted in an average heat transfer enhancement of 37.5% compared to the stationary fluid.In the light of the performed stuides, hydrodynamic cavitation was shown to be a strong heat-free and energy efficient future alternative to ultrasonic cavitation which is being extensively used in biomedical treatment. Also nanostructured surfaces and magnetically actuated nanofluids were proven to contribute to heat transfer enhancement significantly.