Microscale hydrodynamic cavitation and its biomedical applications
Mikro ölçekte hidrodinamik kavitasyon ve biyomedikal uygulamaları
- Tez No: 348673
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ KOŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mekatronik Mühendisliği, Mechatronics Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Mikro akışkanların biyomedikal, soğutma, elektronik ve MEMS (mikro-elektro-mekanik-sistemler) gibi bir çok alanda uygulamaları bulunmaktadır. Kavitasyon çeşitlerinden biri olan“hidrodinamik kavitasyon”temel olarak düşük basınçlarda buharlaşma, baloncuk oluşması ve baloncuk patlamasıdır. Sıvının lokal statik basıncı sıvının o sıcaklıktaki buhar basıncının altına düştüğünde kavitesyon akışı elde edilmiş olur. Bu baloncukların yüzeylere uygulanması yüzeylere çok ciddi zarar verir. Kavitasyonun yıkıcı ve katastrofik doğası bir çok biyoteknolojik alanda kullanılmasına rağmen biyomedikal amaçla kullanılmamıştır. Bu yüzden bu çalışma kavitasyonun biyolojik örnekler üstüne etkisi, uygulanabilirliği ve kontrol edilebilirliği üzerine yoğunlaşmıştır. Bu çalışmada mikro ölçekte hidrodinamik baloncuklu kavitasyonun böbrek taşı hastalığı tedavisinde kullanımı, prostat hücreleri ve benign prostatic hyperplasia (BPH) dokusu üstündeki etkisini görme konularına yoğunlaşılmıştır. Hidrodinamik olarak oluşturulmuş kavitasyon baloncukları 18 tane kalsiyum oksalat böbrek taşı üstüne uygulanmış ve yıkıcı etkileri in vitro deneyler ile ölçülmüştür. Çalışma sıvısı olarak Phosphate buffered saline (PBS) solüsyonu baloncuklu kavitasyon şartlarında ve 0.75 cm uzunluğunda, 147 ?m iç çapında mikro prob ile 9790 kPa basıncında kullanılmıştır. Böbrek taşlarının yüzeyleri oda sıcaklığında 5 dakikadan 30 dakikaya kadar baloncuklu kavitasyona maruz bırakılmıştır. Erozyona uğramış böbrek taşları görsel olarak yüksek hızlı CCD kamera ve SEM (scanning electron microscopy) kullanarak incelenmiştir. Sonuşlar şunu gösteriyor ki 0.017 kavitasyon sayısı ile hidrodinamiş kavitasyon düzeneği böbek taşlarını 0.31mg/min erozyon hızı ile başarılı bir şekilde eritmektedir. Ayrıca uygulanan hidrodinamik kavitasyonun 30 dakika gibi kısa bir sürede böbrek taşlarının kırılmasına da yol açabildiği gözlemlenmiştir. Önerilen metodun böbrek taşlarının tedavisi konusunda etkili bir araç olabileceği kanıtlanmıştır.Hücre kültürü deneylerinde hidrodinamik kavitasyon hücre sayısında dramatik bir düşüşe sebep olmuştur. Ayrıca, hidrodinamik kavitasyona sonraki tepki de kontrol edilmiş, ve hüce ölümü aktivasyonu bakımından herhangi bir bir etki gözlemlenmemiştir. Prostat hücrelerine ek olarak hidrodinamik kavitasyonun insan dokusu üstündeki yıkıcı etkisi de incelenmiştir. Hidrodinamik kavitasyon BPH dokusu üstündeki hedeflenen alanda diğer alanlara herhangi bir hasar vermeden derin bir oyuk oluşturmuştur. Tüm bu bulgular hidrodinamik kavitasynun tümör dokularının sökülmesi için özgün bir terapatik metod olduğunu desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
Micro flows find applications in a variety of topics covering biomedical, cooling, electronics and MEMS (micro-electro-mechanical-systems) applications. Hydrodynamic cavitation, which is one of the types of cavitation, is based on vaporization, bubble formation and bubbles implosion at low pressures. When the local static pressure of the liquid drops below the vapor pressure of the medium at the operating temperature, cavitating flow is generated. The collapses of the cavities give rise to serious damage to the exposed surfaces. Catastrophic damage and destructive nature of hydrodynamic cavitation has been preferred to be used in various biotechnological areas, but yet not for biomedical purposes. Therefore, in this study, it is focused on its effect on biological samples to determine its feasibility and controllability for biomedical usage.The objective of this study is to reveal the potential of micro scale hydrodynamic bubbly cavitation for the use of kidney stone treatment, and to reveal the effects on prostate cells and benign prostatic hyperplasia (BPH) tissue. Hydrodynamically generated cavitating bubbles were targeted to the surfaces of 18 kidney stone samples made of calcium oxalate, and their destructive effects were exploited in order to remove kidney stones in in vitro experiments. Phosphate buffered saline (PBS) solution was used as the working fluid under bubbly cavitating conditions in a 0.75 cm long micro probe of 147 ?m inner diameter at 9790 kPa pressure. The surface of calcium oxalate type kidney stones were exposed to bubbly cavitation at room temperature for 5 to 30 min. The eroded kidney stones were visually analyzed with a high speed CCD camera and using SEM (scanning electron microscopy) techniques. The results showed that at a cavitation number of 0.017, hydrodynamic bubbly cavitation device could successfully erode stones with an erosion rate of 0.31mg/min. It was also observed that the targeted application of the erosion with micro scale hydrodynamic cavitation may even cause the fracture of the kidney stones within a short time of 30 min. The proposed treatment method has proven to be an efficient instrument for destroying kidney stones.In cell culture experiments, hydrodynamic cavitation caused a dramatic decrease in cell number. Moreover, late response of hydrodynamic cavitation was checked with various cell death assays. However, no effect was observed in terms of cell death activation. In addition to prostate cells, the destructive effect of hydrodynamic cavitation was investigated on human tissues. Hydrodynamic cavitation exposure resulted in a deep cavity on the targeted area of BPH tissue without giving any damage to the surrounding area. All these new findings support the idea of usage of hydrodynamic cavitation as a novel therapeutic method for ablating tumor tissues.