Radyoterapide kullanılan lineer hızlandırıcıda elektron sanal kaynak mesafelerinin ve foton kaynak mesafelerinin tespiti
In the unit used in radiotherapy of linear accelerator, the electron virtual source distance and photons range for sources determination
- Tez No: 309448
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EYYUP TEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmada, Siemens marka, Oncor Impression model lineer hızlandırıcı tedavi cihazının, 6 MV ve 18 MV enerjili fotonlar için etkin SSD'leri ve aynı cihazın, 6 MeV, 9 MeV, 12 MeV, 15 MeV, 18 MeV ve 21 MeV enerjili elektronlar için sanal kaynak mesafeleri belirlenmiştir. Fotonlar için farklı SSD'lerde, referans alanda çıkış dozları (output) ölçülmüştür. Ölçümlerden faydalanarak etkin SSD değerleri bulunmuştur. Fotonlarda gerçek SSD değeri olan etkin SSD değerleri cihazı kullanımına başlamadan önce tespit edilmelidir. Elektronlarda her bir enerji için farklı SSD'lerde, farklı konlarda çıkış dozları (output) ölçülmüştür. Ölçümlerden faydalanarak sanal kaynak mesafeleri bulunmuştur. Kullanılan SSD'lerin gerçek SSD değerleri olmamasından dolayı elektronlarda ters kare kanunu yanlış sonuçlar verdiğinden sanal kaynak mesafesinin belirlenmesi çok önemlidir. Daha önce yapılan çalışmalara göre sanal kaynak mesafesinin alana ve enerjiye bağlı olduğu rapor edilmiştir. Çalışma sonuçlarımızdan, sanal kaynak mesafesinin alana ve enerjiye bağlı olduğu gösterilmiş literatüre uyduğu doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the Siemens brand, Oncor Impression model of linear accelerator treatment device, the 6 MV and 18 MV energy photons effective SSDs, and the same device, 6 MeV, 9 MeV, 12 MeV, 15 MeV, 18 MeV and 21 MeV electrons in the virtual source distance was determined. For photons, different SSDs, the reference area, exit doses (output) were measured. Make use of measurements, the effective SSD values were found. At photon actually SSD value, the efective SSD values should be determined before starting to use the device. Electrons in each of energy for different SSDs, different applicators, dose output were measured. Make use of measurements, the virtual source distance was found. Use of the SSD value, true SSD values due to the absence of electrons, the inverse square law is given the wrong results, virtual source distance determination is very important. According to previous studies, virtual source distance to the surface and the energy dependent, was reported. Results of our study, virtual source distance has been shown to be dependent on the surface and energy, has been confirmed to conform to the literature.