Tıpta kullanılan beta radyoaktif kaynaklardan yayınlanan bremsstrahlungun (frenleme ışını) incelenmesi
Investigation of bremsstrahlung (braking radiation) from beta-emitting radiative sources used in medical fields
- Tez No: 323029
- Danışmanlar: PROF. DR. A. GÜNEŞ TANIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Onkoloji, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Physics and Physics Engineering, Oncology, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Tıpta yüksek enerjili yüklü parçacıkların tanı ve tedavi için kullanılmaları yaygınlaşmaktadır. Yüklü parçacıkların dokularla etkileşmeleri sonucu ortaya çıkan Bremsstrahlung' un ihmal edilmemesi gerektiği son yıllarda yapılan çalışmaların ana temalarından biridir. Bu çalışmada radyoterapide kullanılan lineer hızlandırıcıdan (LINAC) elde edilen elektron enerjileri ve pozitron emisyon tomografide (PET) kullanılan ß+ kaynaklarının enerji değerlerinde akciğer, beyin, deri, kas, kemik (kortikal) ve su hedefleri için nükleer durdurma gücü (Bremsstrahlung) hesaplanmıştır. Hesaplamalar Tsoulfanidis(1995), Bethe Bloch (1930) eşitliği modifiye edilerek yapılmıştır ve sonuçlar klasik Bethe Bloch ve klasik Tsoulfanidis eşitliği kullanılarak National İnstitute of Standards and Technology (NIST-ESTAR)'dan elde edilen sonuçlarla karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Usage of high energy charged particles for diagnosis and treatment has been widespread in medicine. The main purpose is to investigate that Bremsstrahlung which occurs by tissue interactions with charged particles should not be neglected. Nuclear stopping power (Bremsstrahlung) was calculated for lung, brain, skin, muscle, bone (cortical) and water targets for the energies of electrons obtained from LINAC used in radiotherapy and of ß+ sources used in positron emission tomography (PET). These calculations were done by using the four different analytical functions including classical Bethe Bloch, Tsoulfanidis, modified Bethe Bloch and modified Tsoulfanidis equations. The results were compared with that of National Institute of Standards and Technology (NIST-ESTAR).