Döner tip biyokütle gazlaştırıcı tasarımı ve prototip imalatı
Design and production a prototype of a rotary type biomass gasifier
- Tez No: 309450
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN TOPAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Kyoto Protokolü küresel ısınma ve iklim değişikliği konusunda mücadeleyi sağlamaya yönelik uluslararası tek çerçeve. Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi içinde imzalanmıştır. Bu protokolü imzalayan ülkeler, karbon dioksit ve sera etkisine neden olan diğer beş gazın salınımını azaltmaya veya bunu yapamıyorlarsa salınım ticareti yoluyla haklarını arttırmaya söz vermişlerdir. Protokol, ülkelerin atmosfere saldıkları karbon miktarını 1990 yılındaki düzeylere düşürmelerini gerekli kılmaktadır. 1997'de imzalanan protokol, 2005'te yürürlüğe girebilmiştir. Çünkü protokolün yürürlüğe girebilmesi için, onaylayan ülkelerin 1990'daki emisyonlarının (atmosfere saldıkları karbon miktarının) yeryüzündeki toplam emisyonun %55'ini bulması gerekmekteydi ve bu orana ancak 8 yılın sonunda Rusya'nın katılımıyla ulaşılabilmiştir. 2004 yılında BMİDÇS'ye taraf olan ancak uzun süre Kyoto Protokolü'nü imzalamayan Türkiye 30 Mayıs 2008'de Protokolü imzalayacağını resmen açıklamıştır. Başlangıçta tüm OECD ülkeleri gibi hem Ek 1 hem de Ek 2'de yer alan Türkiye, kendi başvurusu üzerine 2001'de Fas'ta yapılan toplantı da geçiş ülkesi sayılarak Ek 2'den çıkarılmıştır.Mevcut enerji üretim sistemlerinin kullanılarak fosil yakıtlar yerine çevreci enerji kaynaklarından olan biyokütlenin konulması prosesine biyokütleden gaz yakıt elde edilmesi adı verilebilir. Böylece mevcut gaz türbinleri veya içten yanmalı motorlar doğalgaz ve LPG gibi yakıtlar yerine gazlaşma süreciyle üretilen sentetik gaz kullanılabilir.Biyokütle yüksek sıcaklıkta gazlaştırma ile CO, CO2 ve H2 gibi sentez gazlarına dönüştürülebilir. Anaerobik bakteri sentez gazlarını etanola dönüştürmek için kullanılır. Gazlaştırma teknolojisi son zamanlarda yoğun bir ilerleme altındadır. Gazlaştırma işleminin uygulanmasında teknik açıdan bir problem olmayıp, ekonomik açıdan maliyeti oldukça yüksektir.
Özet (Çeviri)
Kyoto protocol provides the framework for the international single in order to combat global warming and climate change united nation framework convention on climate change was signed in this protocol countries which signed this protocol, carbon dioxide and other five greenhouse gases which cause to reduce the oscillations, do not promise to increase oscillations also those countries wave rights through trade.In 1990, this protocol is necessary to reduce the amount of carbon in the atmosphere. As a result, it is signed in 1997 and in 2005 it entered into the force. By entering into the force, amount of carbon out of the atmosphere makes those countries to find the rate of carbons 55% total emission on the earth. However, that rate is only found when Russia participation that protocol after 8 years.In 2004 BMIDG dose not signed the Kyoto protocol, but 30 may 2008 Turkey signed that protocol and this phenomenon is explained formally. At the beginning, all the OECD countries including Turkey and in Annex 1 and in Annex 2which explained the meeting held in morocco in 2001 their applications were counted. Existing energy production systems can be given by using fossil fuels such as biomass and energy sources rather putting environmentalists in the process. Thus, synthetic gas production can be used instead of gas turbines or internal combustion engines such as natural gas and LPG. High temperature gases such as CO2 and H2 can reconverted to biomass and CO. Another alternative is using anaerobic bacteria in order to convert those gases to ethanol in fact, gas in the recent technology-intensive activities are under the progress. The integration processes in the implementation of those gasses are not very high economic cost.