Karayolu kesimi trafik karakterizasyonu için matematiksel modellemeler
Mathematical modelling for traffic characterization of highway section
- Tez No: 309451
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HİKMET BAYIRTEPE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 289
Özet
T.C. Karayolları Genel Müdürlüğü (TCK veya KGM) karayolu kesimlerinde yaygın olarak üç farklı taşıt ölçüm sistemi kullanmakta olup, kesimlerden geçen araçlara ilişkin önceden belirlenen noktalarda olabildiğince düzenli trafik ölçümleri yapmaktadır. Trafik ölçümlerinde en yaygın olarak kullanılan taşıt sayım sistemi Otomatik Taşıt Sayım ve Sınıflandırması (OTSS) veya bir diğer adı ile Metrocount (MC) otomatik araç sayım cihazları yardımıyla taşıt trafiğini oluşturan sistemde önceden tanımlanmış 12 farklı araç türüne ait hareket yönü, dingil konfigürasyon ve ağırlıkları ile araç hızı, ölçüm tarihi ve aracın geçiş zamanı gibi bilgiler derlenmekte ve kaydedilmektedir.Bu çalışmada, Sivas ve çevresi illeri kapsayan KGM 16. Bölge sınırları içerisinde 2003 ? 2008 yılları arasında yapılan ölçümlerle derlenen veriler kullanılmıştır. Bu veriler kayıt edildikleri tarihlere göre düzenlenerek; her bir ölçüm yılına ait yıllık, mevsimlik, aylık, haftalık, hafta içi ve hafta sonu, günlük ve saatlik zaman dilimleri için trafik verileri ayırdedilerek ve türetilerek çalışmada kullanılan ana veritabanı oluşturulmuştur. Bu veritabanı ile farklı zamansal dilimler arasındaki değişim, gelişim ve ilişkiler analiz edilerek irdelenen bölge geneli ve kesimlerine ait yıllık, mevsimlik, aylık bazlarda ortalama günlük trafikleri ile yıllık-mevsimlik, yıllık-aylık ve mevsimlik-aylık ilişkiler elde edilerek bölge geneli trafik karakteristiği ile özelliklerinin belirlenmesine çalışılmıştır. Bunlara ilaveten mevcut trafiğin gün içindeki dağılımı irdelenerek günlük trafik değerlerinin elde edilmesinde ve kısıtlı trafik ölçümlerinin programlanmasında kullanılabilecek belirgin ölçüm saat aralıkları tespit edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Republic of Türkiye General Directorate of Highways (GDH) most commonly uses three different types of automatic vehicle counting and classification systems (AVCCS) and also it makes traffic measurements on pre-determined locations of highway sections as regularly as it is able to do. Some information such as direction, axle weights, vehicle speed, measurement date and passing time of each vehicles which belongs to 12 different pre-determined types of vehicles in the vehicle counting system, has been measured, compiled and recorded by the means of most widely used automatic vehicle counting and classification system (AVCCS) that is also called as Metrocount (MC).In this thesis study, the compiled data measured between the years 2003 ? 2008 which belongs to GDH 16th Division that takes in Sivas Province and neighbour cities has been used. By arranging the data according to the recording time, the main database has been built by separating and then deriving the traffic data as annual, seasonal, monthly, weekly, daily, hourly, weekdays and weekends for each year.By the help of this database, the general traffic characteristics of region has been tried to have determined by getting average daily traffic on annual, seasonal and monthly basis which belongs to sections and general of division by analyzing the change, progress and relationship between different periods of time and annual-seasonal, annual-monthly and seasonal-monthly relationships.In addition to all these, by examining the distrubition of available daily traffic, distinctive hour time interval measurements have been tried to have determined which can be used in getting daily traffic values and programming constrained trafic measurements.