GCD ve LCM matrislerinin uygulamaları
Applications of GCD and LCM matrices
- Tez No: 309459
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERCAN ALTINIŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmada, ilk olarak aritmetik fonksiyonlar, kısmi sıralı kümeler ve graf teorisi ile ilgili ön bilgiler sunulmuştur. Sonra GCD ve LCM matrislerinin temel özellikleri verilmiştir, ayrıca GCD matrisleri ile ilgili sonuçlar kesişmeyen yollar yardımıyla kombinatoriyel olarak yeniden verilmiş ve genellemeler yapılmıştır. Bu yöndeki girişimler son bölümde tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, firstly, some preliminaries in arithmetical functions, posets and graph theory are presented. Then fundamental properties of GCD and LCM matrices are given and the results related with GCD matrices are given combinatorially by means of nonintersecting paths. In the last section we argue our attemps for this generalization.