Kablosuz enerji transferinde verimliliğin artırılması
Increasing the efficiency of wireless energy transfer
- Tez No: 309461
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERKAN AFACAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu tez çalışmasında son zamanlarda popüler olmaya başlayan kablosuz enerji transfer sistemi incelenmiştir. Laboratuar ortamında deneysel çalışmalar yapılmıştır. Daha önce yapılan çalışmalarda gönderici ve alıcı antenlerin merkezleri aynı dikey eksende olacak şekilde hizalanmıştı, fakat bu çalışmada eksenler aynı yatay düzlemde hizalanmıştır. Antenler her zaman istenilen şekilde hizalanamayacağı için bu tür yerleşim seçilmiştir. Bu tür yerleşimde manyetik alan çizgilerinin daha az kesişmesi sebebiyle sistem veriminin düştüğü gözlenmiştir fakat enerji transferi yine de mümkündür. Deneylerde sistemin tepkisi, yük değerlerinin değişiminin transfere etkisi, antenlerin yerleşiminin etkisi ile birden fazla gönderici ve alıcı olması durumları incelenmiştir. Kablosuz enerji transferinde verimi artırmak için neler yapılabileceği konusunda daha önce yapılan çalışmalarda bulunmamış yeni sonuçlar elde edilmiş ve bunlar üzerine yeni öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Wireless power transfer system which has begun to be popular recently is investigated in this work. Experimental studies are done in laboratory environment. In the previous works, centers of transmitter and receiver antennas were aligned on the same vertical axis but in this work the centers are aligned on the same horizontal axis. This kind of layout is chosen, because these antennas cannot always be aligned as desired. It is observed that the efficiency of this system is lower due to less interception of magnetic field lines in this layout but it is possible to transfer energy though. In the experiments, the response of the system and the affect of the change of load values and the affect of the positions and the number of transmitter and receiver on the efficiency are investigated. New results about the efficiency increase in wireless power transmission which are not found in the previous works are obtained and new suggestions are presented.