Kırsal ölçekte geleneksel konutların incelenmesi ve çevre koruma önerileri için bir yöntem araştırması Bağlıca Köyü- Nallıhan
The analysis of traditional houses and a method investigation for environmental preservation proposals in rural scale case of Baglica Village- Nallihan
  1. Tez No: 309462
  2. Yazar: ESİN BÖLÜKBAŞ DAYI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CAN M. HERSEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 460
Özet
Bu çalışmada Nallıhan İlçesi'ne bağlı Bağlıca Köyü'nün geleneksel yerleşim dokusu incelenerek kültürel ve mimari varlıkların bir bütün olarak korunması konusunda öneriler geliştirilmiştir.Yapılan çalışma giriş ve sonuç bölümleri ile birlikte yedi bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde çalışmanın amacı, kapsamı ve yöntemi anlatılmıştır.İkinci bölümde, koruma ve kırsal alan koruma kavramı, kırsal alan korumanın tarihsel süreci ve kırsal alanlara ilişkin tasarım politikaları ele alınmıştır.Üçüncü bölümde, bölgenin coğrafi, tarihsel, ekonomik yapısı ve geleneksel dokusu konusunda bilgi verilmiştir.Dördüncü bölümde çalışma alanının fiziksel, sosyal ve mimari analizi sonucunda elde edilen veriler yer almaktadır.Beşinci bölümde, analiz çalışmaları sonucunda elde edilen verilerin değerlendirmesi yapılmıştır.Altıncı bölümde ise, Bağlıca Köyü geleneksel dokusunu korumaya yönelik genel yaklaşım ve müdahale kararları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Traditional rural pattern pattern of Baglıca Village, Nallıhan is analyzed and suggestions have developed about conservation in this study.The study consists of seven parts with introduction and conclusion. In the first part of the study, the intention, scope and method of the study are explained.In the second part, conservation and conservation on rural settlements, historical process of conservation on rural settlements and design policies for there are discussed.In the third part of the study, geological, historical, economic structure and traditional pattern of the region are presented.The fourth part contains the datas which were obtained from the physical, social and architectural analysis of Baglica Village.In the fifth part, general assessment has made about the datas which are obtained form analysis.In the sixth part of the study, general approach and decisions about intervention for conservation of traditional rural pattern of Baglica Village has been determined.