Çorum ili Dytiscidae (Coleoptera) familyası türlerinin erkek genitalinin araştırılması
Reserch of male genital of Dytiscidae (Coleoptera) species in Çorum
  1. Tez No: 309465
  2. Yazar: FATMA ÖZGENÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUAT KIYAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmada Çorum ili Dytiscidae (Coleoptera) familyasına ait örnekleri 2009 yılında Nisan-Ekim ayları arasında toplanmıştır. Dytiscidae familyasına ait 476 erkek örnek dış morfolojik yapıları ve genital özellikleri incelenerek teşhis edilmiştir. Çalışma sonucunda 15 tür ve 8 cins olmak üzere sınıflandırılmış ve dış morfolojik özelliklerinin yanı sıra habitat ve erkek dişi genital yapılarının genel özellikleri tanımları ile her bir türün erkek genital şekilleri verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the study, species of the Dytiscidae (Coleoptera) family in Çorum were collected between April-October 2009. 476 male species that belong to Dytiscidae family were diagnosed by examining their morphologigal structures and genital features. By the end of the study, species were classified as 15 species and 8 genus and male genital structures of each species were stated with descriptions of basic features of habitat and male-female genital structures along with their outer morphological structures.