Ankara'nın deprem tehlikesinin belirlenmesi
Earthquake hazard assessment for Ankara
- Tez No: 309467
- Danışmanlar: PROF. DR. ATİLA DORUM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Deprem Mühendisliği, Earthquake Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 240
Özet
Ankara ili genel olarak depremsellik ve deprem tehlikesi açısından güvenli bir yer olarak bilinir. Fakat son yıllarda yapılan çalışmalar ve meydana gelmiş olan depremler bunun böyle olmayabileceğini göstermeye başlamıştır. Bölge ile ilgili çalışmalar çoğaldıkça Ankara'nın deprem tehlikesi yüksek bir bölge olduğunu savunan bilim insanlarının sayısı giderek artmıştır. Fakat Ankara için artmakta olan bu bilgi birikimine rağmen, depremselliği ve deprem tehlikesini enine boyuna inceleyen bir çalışma henüz yapılmamıştır.Bu nedenle; Ankara ve yakın civarının depremselliğinin, deprem tehlikesinin detaylı bir şekilde incelenmesi, geçmiş yıllarda meydana gelmiş depremler hakkında bilgilerin deprem katalogları, arşivler, gazete haberleri vb., taranarak araştırılması ve deprem üretme potansiyeli olan fayların/bölgelerin belirlenmesi, bu bölgelerin yaratabileceği maksimum deprem büyüklükleri ve bunların dönüş periyotlarının belirlenmesi gerekir. Tezin amacı yukarıda sayılan çalışmaları yaparak, en son teknoloji, bilgi ve gelişmeleri kullanarak Ankara'nın deprem tehlikesini belirlemek ve bu konuda diğer illerde de uygulanabilecek örnek bir çalışma yapmaktır. Ankara için ilk kez yapılacak böyle bir çalışma ile Ankara'nın deprem açısından durumu enine boyuna araştırılarak deprem tehlikesi ortaya konacaktır.Yapılan çalışmalar sonucunda Ankara ili için 50 yılda %40, %20, %10, %5 ve %2 aşılma olasılığına sahip yer ivmelerine göre deprem tehlike haritaları hazırlanmıştır. 50 yılda %10 aşılma olasılığına sahip ve farklı azalım ilişkileri kullanılarak elde edilmiş yer ivmelerine göre hazırlanmış haritalarda Ankara il sınırları içindeki yer ivmesi değerlerinin 0.05 ? 0.4 g arasında değiştiği görülmüştür. Ayrıca bölge için deterministik yöntem kullanılarak da deprem tehlikesi haritası hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Ankara is generally known to be a safe place in terms of seismicity and earthquake hazard. However, recent seismological researches showed the opposite of this idea. As the number of research projects about Ankara goes up, the number of scientists who support the idea that Ankara and its surrounding has high earthquake risk also increases. Although, there is an increase in the number of studies related to earthquake risk in Ankara, there is no any similar study investigated seismicity and earthquake hazard of Ankara in full detail.Therefore, it is required to investigate the seismicity and the earthquake hazard of Ankara and its surroundings in detail for the information about the earthquakes in the area by scanning archives, earthquake catalogues and media resources, to determine the fault lines/regions, which can possibly cause the earthquakes, and to estimate magnitude and return period of a possible earthquake. The aim of this thesis was to conduct studies that are suggested above. Hence, the seismicity and the earthquake hazard of Ankara were obtained by using latest available technology, information and developments. This will be a study to be used as a case study in other provinces of Turkey.As a result of researches conducted in this study, the earthquake hazard maps for Ankara are produced by using probability methods for ground accelaration, which has 40%, 20%, 10%, 5% and 2% exceedance probabilities in 50 years. The ground accelaration within the city borders of Ankara is obtained to be between 0.05 and 0.4 g according to the maps, which is produced by ground accelaration to be exceeded by 10% in 50 years. Moreover, the earthquake hazard map is prepared for the region also by using the deterministic method.