Mesleki ve teknik lise öğrencilerinin bilgisayara yönelik tutumlarının çeşitli değişkenlere göre incelenmesi
Examination of vocational and technical secondary school students? attitudes towards computer on the basis of various factors
  1. Tez No: 309499
  2. Yazar: MELİKE BURCU ÖZGÜROL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİZAMETTİN KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ölçme ve Değerlendirme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu calısma, mesleki ve teknik eğitim veren ortaoğretim okullarındakioğrencilerin bilgisayara yonelik tutumlarının cesitli değiskenlere goreincelenmesini amaclayan iliskisel tarama turunde bir arastırmadır. Bucalısmada mesleki ve teknik lise oğrencilerinin bilgisayara yonelik tutumpuanları cesitli değiskenler acısından incelenmistir.Arastırmanın amacı doğrultusunda belirlenen sorulara yanıt bulabilmekamacıyla 2008-2009 eğitim-oğretim yılında Ankara ilinin Kecioren ilcesindekiiki mesleki ve teknik lise ile Akyurt ilcesindeki bir mesleki ve teknik lise olmakuzere toplam uc okulda eğitim goren 9. sınıf oğrencileri arastırmaya dahiledilmistir. Arastırma kapsamında oğrencilerin bilgisayara yonelik tutumlarınıncesitli değiskenlere gore incelenmesi amacıyla, toplam 887 oğrenciye,arastırmacı tarafından hazırlanan, 20 maddeden olusan ?Bilgi Formu? ve 40maddeden olusan ?Bilgisayara Yonelik Tutum Olceği? uygulanmıstır. Eldeedilen veriler SPSS programı ile cozumlenmistir. Oğrencilerin bilgisayarayonelik tutumlarının karsılastırılması iki grup icin t- testi, ikiden fazla grup icinVaryans Analizi (ANOVA) kullanılarak analiz yapılmıstır. Analiz sonucundabulgular; oğrencilerin bilgisayara yonelik tutumlarının olumlu olduğu,oğrencilerin bilgi ve iletisim teknolojileri dersi basarıları ile tutumları arasındaise orta duzeyde bir iliski olduğu gorulmustur. Ayrıca okul turlerine goretutumlar belirlendiğinde Anadolu Meslek Lisesi oğrencilerinin bilgisayarayonelik tutumlarının daha olumlu olduğu ve okul turleri arasında belirginfarklar olduğu gorulmustur. Bunun yanı sıra oğrencilerin cinsiyetlerine,bilgisayar kursuna katılma durumlarına gore bilgisayara yonelik tutumlarıbelirgin bir fark gostermemekle birlikte bilgisayar sahibi olma, kullanmaduzeyi, bilgisayar kullanma sureleri, internete bağlanabilme durumlarına gorebilgisayara yonelik tutumların farklılastığı belirlenmistir.
Özet (Çeviri)
This study is an examination, which has a quality of relation-basedscanning aiming at examination of attitudes of students within the structure ofvocational and technical secondary schools on the basis of various factors.Within the scope of this study, it has been examined whether attitude scoresregarding computer differ or not and whether there are differences betweenstudent attitudes in terms of some features.In order to obtain responses for the determined questions in line withthe objective of the research, students, receiving education at the 9th grade inthree schools in total in the course of 2008-2009 education term, comprisingtwo vocational and technical schools in the district of Kecioren of the provinceof Ankara as well as one vocational and one technical high secondary schoolin the district of Akyurt, have been included within the scope of theexamination. 887 students in total, who took place within the scope of theexamination, have been applied ?Data Form? and ?Computer Attitude Scale?.Data form set up by researcher that has been included 20 questions.Computer Attitude Scale has been included 40 questions. The obtained datahave been analyzed with SPSS programme. For testing attitudes of studentstowards computer, analysis has been made by using t-test for 2 groups;whereas Variance Analysis (ANOVA) for groups more than two. Within theframework of the findings, obtained as a result of analysis, it has been foundout that attitudes of students towards computer are in general positive, andthere is a medium level relation between success of students in informationand communication technology course and their attitudes. Furthermore whenattitudes according to school types were determined, it was evident that thelevel of students of Anatolian Vocational School towards computer was muchmore positive, and there were clear differences among school types. Apartfrom that, attitudes of students towards computer did not put forth any cleardifference on the basis of sex, computer course participation; however theirattitudes differed within the framework of ownership of computer, level of use,computer use period, and internet connection.