Kalite sistemi ve bir uygulama
- Tez No: 30951
- Danışmanlar: PROF. DR. YILMAZ TULUNAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sayısal Yöntemler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
ÖZET Bu tezde herşeyden önce kalitenin ve sistemin anlamı üzerinde durduk, daha sonra kalite sistemi ve bu sistemi oluşturan alt sistemleri inceledik. Kalite sistemini incelerken uygulamadaki hatalarda ve alınması gereken önlemler ile yapılması gereken düzeltmelerden bahsettik. Çalışmanın sonunda kimya sektöründe yurt içi ve yurt dışında faaliyet gösteren bir işletme olan Dow Türkiye A.Ş.' nin kalite sistemini inceledik.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this thesis, first of all we introduced the meaning of quality and system. Then we discussed quality system and its subsystems. During this discussion of quality system we pointed mistakes which are usually made and needed preventive or corrective actions. Finally, we observed the quality system of the Dow Türkiye Chemical Ltd. which is a branch of the Dow Chemical Company known worldwide.