Toplam kalite yönetim sistemi ve bir işletmede uygulama
Total quality management system and an application in an organization
- Tez No: 89169
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ERGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 217
Özet
ÖZET Toplam kalite yönetimi anlayışı ve felsefesi, insana ön sırada değer vermeyi gerektiren, bilimselliği her faaliyette şart koşan, kişilerin içsel motivasyonunu temel alan, oto-kontrole ve önleyici yaklaşıma dayalı, ölçüm ve sürekli gelişme ve iyileşme temelinde gelişen bir yönetim modelidir ve klasik yönetim modelinden kopma anlamında önemli değişimlerin yapıiabilmesiyle gerçekleşmektedir. Bu çalışmanın amacı, toplam kalite yönetim uygulamasının firmalara sağladığı yararları somut bir şekilde göstermektir. Çalışmada, toplam kalite yönetimi ile ilgili olarak bugüne kadar yapılan çalışmaların bir özeti verilmeye çalışılmıştır. Ayrıca, toplam kalite felsefesine uygun şekilde çalışan bir firmada uygulama yapılmıştır. Uygulamada firmanın toplam kalite anlayışı ve bu anlayış doğrultusunda yönetimde kullandığı başlıca teknikler örneklerle açıklanmış ve bu yönetim tekniği ile elde edilen sonuçlar sunulmuştur. Toplam kalite yönetimi konusunda yapılan bu çalışma göstermektedir ki, bu yönetim şeklini uygulayan firmalar, hem finansal yapılarını güçlendirici sonuçlar elde etmekte, hem çalışanlarının tatminini ve refahını arttırmakta, hem de topluma fayda sağlamaktadırlar. İleriyi görüş yeteniğiyle toplam kalite yönetimine geçen ve geleceğe endişe duymadan bakabilen bu firmaların, uzun vadede ve global rekabet içinde başarılarını sürdürmeleri mümkün olacaktır. UC. TfÜKSEKÖĞMTtM KSJEUîB DOKÜMANTASYON MERKEZİ
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT Total quality management approach and philosophy is a management model that necessitates to value first the human, stipulates scientific approach in all activities, cases itself on the self-motivation of the individuals, rests upon auto- control and preventive approach, develops in the grounds of measure and continuous development and improvement; and it can get realized by the introduction of important changes in means of getting away from the classical management model. The aim of this study is to demonstrate in a concrete way the benefits provided to the organizations by the implementation of total quality management. This study tries to give a summary of all work done up to now in the field of total quality management. In addition, an application is done in an organization that functions appropriate to the total quality philosophy. The organization's understanding of total quality and the primary techniques used in management in the same direction with this understanding are explained by examples, and the results obtained by this management technique are presented. This study, done in the field of total quality management, demonstrates that the organizations using this management style obtain results that strengthen their financial structures, increase their workers' satisfaction and welfare, and provide benefito to the society. It is possible for these organizations, which implement total quality management due to their foreseeing and look to future without any anxienty, to continue their successes in the long-term and global competition environment.