Kalite güvence sistemi uygulamalarının küçük ve orta boy sanayi işletmeleri üzerindeki etkilerine yönelik bir araştırma
- Tez No: 43900
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ÜNAL AY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
ÖZET Bu araştırma Gümrük Birliği (GB) öncesinde dünya ve ülkemiz sanayisinde yaygınlaşan TS-ISO 9000 Kalite Güvence Sistemi (KGS) uygulamalarının Küçük ve Orta Boy işletmelerin (KOBİ) üzerindeki etkilerini araştırmak amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla TS-ISO 9002 belgesine sahip büyük ölçekli bir işletmenin, tedarikçisi durumunda bulunan, Adana ve Mersin il merkezleri arasında yerleşik 39 adet Küçük ve Orta Boy İşletme üzerinde anket uygulanmış ve sonuçlar veri olarak. kullanılmıştır. Araştırma esnasında derlenen bilgiler ve veriler ışığında belirlenen hipotezler irdelenmiştir. Araştırma sonucunda TS-ISO 9000 uygulamalarının Küçük ve Orta Boy ' işletmeler üzerindeki olumlu ve olumsuz etkileri saptanmaya çalışılmıştır. Bir çoğu ülkemizin temel endüstriyel altyapı eksikliklerine dayanan olumsuz etkilerinin Gümrük Birliği öncesinde süratle giderilebilmesi için geliştirilen I öneriler sonuç bölümünde sunulmuştur. t
Özet (Çeviri)
SUMMARY This research was planned to investigate the effects of TS-ISO 9000 standards (i. e Quality Assurance System- QAS) on the Small and Medium Scale Enterprises (SMSE) in Turkey. Therefore, a questionary was applied on the selected 39 SMSE which located between Adana and Mersin cities, serving as suppliers for a large scale enterprise which has TS-ISO 9002 certificate. During this study, the devoloped hypotheses have examined regarding the compiled data and information from various sources. i As a result of this research, the applications of TS-ISO 9000 standards in the Turkish industry will bring some positive and ^egative effects on the SMSE. It is found that, the majority of negative effects comes from insufficient industrial infrastructures of our country. i Before Custom Union agreement with Eurepean Community, "{EC) some proposals have developed to compansate the negative effects mentioned in the conclusion section of this study.