Hemodiyaliz hastalarında serum vaspin düzeylerinin klinik ve biyokimyasal parametreler ile ilişkisi
Hemodiyaliz hastalarında serum vaspin düzeylerinin klinik ve biyokimyasal parametreler ile ilişkisi
  1. Tez No: 309519
  2. Yazar: DAVUT DEMİRKIRAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YASEMİN USUL SOYORAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Vaspin yeni tanımlanmış bir adipositokin ailesi üyesi olup yapılan çalışmalarda insülin direnci, inflamasyon ve aterosklerozis üzerinde etkilerinin olduğu tahmin edilmektedir. Diyaliz hastalarının mortalitesinin yarıdan fazlasının nedenini kardiovasküler nedenler oluşturmaktadır. Kardiyak nedenli mortaliteye katkısı bulunan insülin direnci, inflamasyon ve aterosklerozun yaygın görüldüğü diyaliz hastalarındaki vaspin düzeyinin etkilerine ilişkin sınırlı bilgi mevcuttur. Biz bu çalışmada hemodiyaliz hastalarında vaspin düzeylerinin belirlenmesi, klinik ve biyokimyasal parametrelerle ilişkisinin araştırılmasını amaçladık.Bu çalışmaya 44 hemodiyaliz hastası (yaş ortalaması 49,7±16,8; 23'ü erkek) ve 22 sağlıklı kontrol grubu (yaş ortalaması 43,5±18;14'ü erkek) dâhil edildi. 6 aydan az süreyle diyalize giren, 18 yaşından küçük, diyabeti ve aktif inflamasyonu olanlar çalışmadan dışlandı. Açlık serum vaspin düzeyi ELİSA metoduyla (Human vaspin ELISA, Adipogen, South Korea) değerlendirildi. Ve çeşitli klinik ve biyokimyasal parametreler ölçüldü. Hemodiyaliz hastaları vaspin düzeyine göre iki gruba ayrıldı (Vaspin düzeyi düşük olan grubun yaş ortalaması 50,5±18,4;13'ü erkek, yüksek olan grubun yaş ortalaması: 49,0±15,5;10'u erkek ).Ve iki grup boy, vücut ağırlığı, VKİ, bel ve kalça çevresi, bel/kalça oranı, sistolik ve diastolik kan basıncı, glukoz, total kolesterol, LDL kolesterol, HDL kolesterol, trigliserid, üre, kreatinin, total protein, albümin, sodyum, potasyum, kalsiyum, fosfor, demir, TDBK, ferritin,sT4,TSH, PTH, insülin, CRP ve sedimantasyon açısından karşılaştırıldı. İki grup arasında diyaliz süresi, yaş ve cinsiyet açısından istatistiksel farklılık yoktu. Hemoyaliz hastaları ve sağlıklı kontrol grubu arasında vaspin düzeyleri açısından fark saptanmadı (sırasıyla; 0,87±0,17; 0,93±0,19, p=0,224).Sonuç olarak biz bu çalışmada; HD hastalarındaki vaspin düzeyinin sağlıklı kontrol grubundan farklı olmadığını bulduk. Bu sonuç daha önceki çalışmalarda gösterildiği gibi vaspinin renal yolla ekskrete edilmediğini teyid etmektedir. Vaspin düzeyi yüksek ve düşük olan HD hastalarında sadece ferritin PTH ve TSH düzeyinin anlamlı yüksek olduğunu bulduk. HD hastalarında vaspin düzeyi ile TDBK arasında negatif korelasyon mevcutken CRP, sedimantasyon, PTH ve TSH arasında anlamlı fakat zayıf pozitif korelasyon mevcuttu.İnsülin direncinin göstergesi olan HOMA-IR ve diğer antropometrik ölçümlerle vaspin arasında ilişki bulunamadı.Bu sonuçların ışığında insülin direncinin sıklıkla eşlik ettiği HD hastalarında insülin duyarlaştırıcı sitokin olarak bilinen vaspin düzeyinin klinik ve biyokimyasal parametreler üzerine belirgin bir etkisinin olmadığını düşünmekteyiz. Bu konunun açığa kavuşması için daha geniş ölçekli çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Vaspin is a recently defined member of adipocytokine family, and in medical studies, is estimated to be effective in insulin resistance, inflammation, and atherosclerosis. Cardiovascular disease are responsible for higher than half of mortalities in hemodialysis patients. There is limited information about the relationship between vaspin levels and cardiac mortality etiologies of insulin resistance, inflammation, and atherosclerosis which are frequently seen in hemadialysis patients. In this study we aimed to determine vaspin levels in our hemodialysis patients, and their relation with clinical, biochemical parameters.Fourty four hemodialysis patients ( mean age 49,7±16,8 years; 23 male, 21 female ), and 22 healty individuals as control group were included in this study. Patients with hemodialysis therapy of less than 6 months, age of less than 18 years old, diabetic, and active inflammation were excluded. Fasting vaspin levels were determined with ELISA method( Human vaspin ELISA, Adipogen, South Korea), and measurement of various clinical and biochemical parameters were performed. Hemodialysis patients were split in two grous according to vaspin levels; low vaspin levels and high vaspin levels. Mean age of low vaspin group was 50,5±18,4;13 years; and 49,0±15,5 years for high vaspin group. Males constituted 13, and 10 of the groups respectively. And these two groups were compared with regard to height, body weight, body mass index, waist and hip circumferences, waist/hip ratio, systolic and diastolic blood pressure, glucose, total cholesterol, LDL cholesterol, HDL cholesterol, triglycerides, urea, creatinin, total protein, albümin, sodium, potasium, calcium, phosphorus, iron, TIBC, ferritin, fT4, TSH, PTH, insulin, CRP, and sedimentation rate. Two groups were not statisticaly different with regrd to dialysis time, age and gender.There was no significant difference between hemodialysis patients and healty group with regard to vaspin levels (0,87±0,17; 0,93±0,19 respectively, p=0,224).As a result; we found vaspin levels not to be different between HD patients and healty group. This result confirms non-renal excretion of vaspin, as stated in previous studies. Only ferritin, PTH, and TSH levels were significantly high in vaspin low and high HD patients. In hemodialysis patients, there was negative correlation between vaspin levels and TIBC, and correlation between vaspin and CRP, sedimentation rate, PTH, and TSH was significant, and weakly positive. There were no relation between insulin resistance indicators of HOMA-IR and other anthropometric measurements and vaspin levels.In conclusion, we consider that in HD patients who are frequently encountered with insulin resistance, levels of well known insülin sensitization cytokine of vaspin do not seem to affect clinical and biochemical parameters. There are need of large-scale studies to clear out this issue.