Merkezi ve kırsal bölgelerde yaşayan ilköğretim okulu ikinci kademe öğrencilerinin çalışma alışkanlıkları, akademik başarıları, okul türleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
A study on the relationship among the study habits, academic success and the school type of the primary school students living in the central and rural areas
- Tez No: 309518
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MELİKE TÜRKAN BAĞLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitimde Psikolojik Hizmetler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Psikolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu araştırmada, merkezi ve kırsal bölgelerde öğrenim gören ilköğretimikinci kademe öğrencilerinin çalışma alışkanlıklarını tespit etmek amaçlanmıştır.Bu amaçla ilköğretim ikinci kademe öğrencilerinin çalışma alışkanlıkları ileakademik başarı, okul türü, sınıf düzeyi ve cinsiyet arasındaki ilişkilerincelenmiştir. Araştırma grubunu Kırıkkale ilinde merkezi ya da kırsal bölgelerdeyaşayan, üç farklı okul türünde (yatılı-taşımalı-gündüzlü) öğrenim gören ve altsosyo ekonomik düzeyden gelen 364 ilköğretim ikinci kademe öğrencilerioluşturmaktadır.Araştırmada, araştırmacı tarafından geliştirilen bilgi formu ile Uluğ (1981)tarafından geliştirilen Çalışma Alışkanlıkları Envanteri (ÇAE) ilköğretim ikincikademe öğrencilerine uygulanmıştır. Elde edilen veriler akademik başarı, sınıfdüzeyi, okul türü, cinsiyet değişkenleri açısından karşılaştırılmıştır. Ayrıcaaraştırmaya katılan öğrencilerin evdeki çalışma koşullarına, çalışma amaçlarına,bilgi kaynaklarından yararlanma durumlarına ve çalışma arasında yaptıklarıaktivitelere göre çalışma alışkanlıkları ve akademik başarıları karşılaştırılmıştır.Verilerin analizinde ilişkisiz örneklemler için tek faktörlü varyans analizi, t-testi veMann-Whitney U testi kullanılmıştır.Araştırmadan elde edilen en önemli bulgulara bakıldığında, merkezi vekırsal bölgelerde yaşayan öğrencilerin çalışma alışkanlıklarının ve akademikbaşarılarının yaşanılan bölgeye göre farklılaştığı görülmektedir.Sonuçta, merkezi bölgelerde yaşayan öğrencilerin çalışma alışkanlıklarıkırsaldaki öğrencilere göre daha olumludur ve akademik başarıları kırsaldayaşayan öğrencilere göre daha yüksektir. Araştırmanın sonunda çalışmasürecinde farklı çevresel olanaklara ve yaşamsal şartlara sahip olan öğrencilerinçalışma alışkanlıklarına ve akademik başarılara ilişkin bulgular, alanyazındakiaraştırmalar doğrultusunda tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims at determining the study habits of students at primaryschool second year in central and rural areas. In this respect, the relationshipbetween the academic success, school type, class level, gender variables andthe study habits of students at primary school second year has been observed.Experimental group consists of 364 primary school second year students wholive in central or rural areas of Kırıkkale, study in three different types of school(boarding-transported-normal primary schools), and come from a low socioeconomiclevel.In this research an information form which was developed by theresearcher and the Study Habits Inventory which was developed by Uluğ (1981)have been applied to students at primary school second year. Obtained datahave been compared in terms of academic success, class level, school type,gender variables. Furthermore, students? academic success and study habitshave been compared according to their facilities of studying at their homes, theirtargets in studying, their conditions as for access to resources and the activitiesthey make apart from their studies. In analysing the data, one-way anova, t-testand Mann-Whitney U test have been used for independent samples procedures.Most important data reached with this research reveal that study habitsand academic success of students who live in central and rural areas differaccording to the place they live.According to this, study habits of the students who live in central areas aremore positive than those in rural areas and academic success of students incentral areas are higher than those in rural areas.At the end of the research, the data about the study habits and theacademic success of the students who have varied environmental facilities andliving conditions during study process are discussed in respect to the researchesin literature.