Sınıf öğretmenliği lisans programlarının öğretim becerilerini kazandırma yönünden değerlendirilmesi: Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti örneği
Evaluation of classroom teaching curriculum related to the attainment of teaching skills; sample of Turkish Republic of Northern Cyprus
- Tez No: 309522
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALİ KISAKÜREK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitimde Program Geliştirme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 230
Özet
Çalışmanın amacı, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC)'nde sınıf öğretmeni yetiştiren lisans programlarının öğretmen adaylarına öğretim becerilerini kazandırma yönünden değerlendirilmesidir. Araştırmada Tarama Modeli esas alınmıştır. Çalışma grubuna, KKTC'de sınıf öğretmeni yetiştiren, Atatürk Öğretmen Akademisi (AÖA)' nde görev yapan öğretim elemanları (N= 10 ), Atatürk Öğretmen Akademisi Sınıf Öğretmenliği Lisans Programından mezun, 2004 ve takip eden yıllarda göreve başlamış sınıf öğretmenleri (N=15), 1985 sınıf öğretmenliği lisans programından mezun sınıf öğretmenleri (N=15) ve bu öğretmenlerin öğrencileri (N=400) çalışma grubuna alınmıştır. Araştırmanın verileri, araştırmacı tarafından geliştirilip gerekli geçerlik ve güvenirlik çalışmaları yapılarak son şeklini almış ?Program Değerlendirme Formu?, ?Ders Gözlem Ölçeği? ve ?Öğrenci Anketi? ile toplanmıştır. Verilerin Analizinde SPSS 10.00 paket programı kullanılmıştır. Program Değerlendirme Formu'ndan elde edilen bulgulara göre öğretim elemanları 2006 Sınıf Öğretmenliği Lisans Programının belirlenen tüm öğretim becerilerini kazandırdığı yönünde görüş bildirirken 1997 ve 1985 Programlarının daha az öğretim becerisi kazandırdığı görüşündedirler. Aynı ölçek aracılığıyla araştırmacı tarafından da aynı sonuçlar saptanmıştır. Gözlem ve öğrencilere uygulanan anketlerden elde edilen bulgulara göre, 1997 Programından mezun sınıf öğretmenlerinin sahip oldukları öğretim becerilerinin, 1985 Programından mezun sınıf öğretmenlerinin sahip oldukları öğretim becerilerine göre daha yüksek olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is evaluation of classroom teaching curriculum related to the attainment of teaching skills to the student-teachers in Turkish Republic of Northern Cyprus (TRNC). Survey model was used in this study. The group of the study consist of the lecturers at Teacher Training Academy (N=10), classroom teachers who were graduated from this academy in 2004 and after 2004 (N=15) and classroom teachers who were graduated in 1985 and after 1985 (N=15) and their students (N=400). The data of the study was gathered by using ?Curriculum Evaluation Scale?, ?Lesson Observation Scale? and ?Student Questionnaire?. These scales were developed and their reliability and validity were determined by the researcher. SPSS 10.00 package programme was used for analysis of data. According to the findings which were gathered from ?Curriculum Evaluation Scale? it has been found that all teaching skills in 2006 Classroom Teaching Curricula were attained to the student-teachers, but 1997 and 1985 Classroom Teaching Curricula attained less teaching skills to them. According to the findings which were gathered from ?Lesson Observation Scale? and ?Student Questionnaire? it has been found that teachers who were graduated from 1997 Classroom Teaching Curricula have more teaching skills than teachers who were graduated from 1985 Classroom Teaching Curricula.