Modern Türkiye'nin oluşumunda tarihi coğrafyanın jeopolitik ve jeostratejik rolü: Devlet, millet ve coğrafya adının sürekliliği
Historical geography of modern Turkey's geopolitical and geo-strategic role in the formation of: State, nation and the continuity of the name of geography
- Tez No: 309523
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ KARACA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, Türk İnkılap Tarihi, History, History of Turkish Revolution
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu çalışmamızda, Modern Türkiye'nin Oluşumunda Tarihi Coğrafyanın Jeopolitik ve Jeostratejik Rolü, ?Coğrafi Süreklilik, Devlet Sürekliliği, Millet Sürekliliği ve Türkiye Coğrafyasına Tarihi Derinlikte Jeopolitik ve Jeostratejik Bir Yaklaşım? başlıkları altında incelenmektedir.Türk ve Türkiye kavramlarına kronolojik bir yaklaşımla değindiğimiz bu çalışmamızda ayrıca Osmanlı Devleti'nden Türkiye Cumhuriyetine uzanan süreklilik unsurlarına da atıfta bulunulmuştur.Bu çalışmada üzerinde ihtiyatla durmaya çalıştığımız bir diğer noktada; Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulmasının yeni bir devletin tarihte yerini alması değil, var olan Türk devletlerinin son halkası olarak algılanılması gerektiğidir. Zira günümüzde de Osmanlı Devleti ile Türkiye Cumhuriyeti arasında kültür, dil, din, tarih, devlet geleneği ve daha pek çok alanda süregelen görünen ve görünmeyen bağlar mevcuttur .
Özet (Çeviri)
This is a project in which we have examined the following specific subjects in detail with their respective headings which include; Periodic development of Modern Turkey?s geopolitical and geostrategic role geographically, the geographical development, Development of Government, National development, and the geographical history of Turkeys geopolitical and geostrategic approach.We have also provided in this detailed study a chronological development of the concept of Turks and Turkey from the Ottoman Empire into the Republic of Turkey.Another point we like to emphasise is that we are not discussing the establishment of the new Turkish Republic and its place in history, but the fact that we need to understand that the New Turkish Republic is only a final link to the already existing Turkish Governments. Even in today?s Republic of Turkey we can witness the culture, language, religion, history and the tradition of state of the Ottoman Empire along with the several visible and invisible ties that still exist in many areas.