Yetişkinlere İngilizce öğretiminde uygulanan yöntemlerin, andragojik varsayımlara uygunluğunun değerlendirilmesi
Evaluation of convenience to andragogic assumption of the methods which are applied to the adults in English teaching
- Tez No: 309521
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET BİLİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitimin Kültürel Temelleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halk Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu araştırmanın amacı, Halk Eğitimi Merkezlerinde yetişkinlere İngilizceöğretiminde kullanılan yöntemlerin, andragojik varsayımlara uygunluğunu kursakatılanların görüşlerine göre değerlendirmektir.Araştırma tarama modelinde olup, araştırmanın çalışma grubunu AnkaraBüyükşehir Belediyesine bağlı, Çankaya, Yenimahalle, Çubuk Merkez İlçelerindebulunan Halk Eğitimi Merkezleri'nde yetişkinler için düzenlenen İngilizce kurslarınakatılan yetişkinler oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama yöntemi olarak,araştırmacı tarafından geliştirilen likert tipi anket kullanılmıştır. Araştırmaya katılantoplam 120 yetişkinden 78'i kadın ve 42 `si erkektir.Sonuç olarak; Araştırmaya katılan yetişkinlerin; doldurduğu likert ölçeklianket sonuçlarına göre halk eğitimi merkezlerinde yetişkinlere uygulanan İngilizcedil eğitimi yetişkinlerin sosyal rollerini ve rollerindeki ihtiyaçlarını orta düzeydekarşılamaktadır.Halk Eğitimi Merkezlerinde yetişkinlere uygulanan İngilizce dil eğitimi yüksekdüzeyde demokratik işbirliğine dayalıdır.Elde edilen sonuçlara göre halk eğitiminde yetişkinlere uygulanan İngilizcedil eğitimi yetişkinin, toplumsal ve mesleki sorunlarının çözümünde orta düzeydeyardımcı olmaktadır.Benlik Algısı Varsayımına ilişkin maddelerin genel ortalamasına göreyetişkinlerin genel ortalama sonucu ışığında Halk Eğitimi Merkezlerindeyetişkinlere verilen yabancı dil dersleri yetişkinlerin benlik algısı varsayımı ile ortadüzeyde uyumluluk göstermektedirDeneyim (yaşantı) varsayımına ilişkin maddelerin genel ortalamasına göreyetişkinlerin genel ortalama sonucu ışığında Halk Eğitimi Merkezleri'ndeyetişkinlere verilen yabancı dil dersleri yetişkinlerin ?Deneyim? (yaşantı) varsayımıile yüksek düzeyde ?İhtiyaca Dayalılık? varsayımı ile orta düzeyde ve ?SorunTemelli? Öğrenme varsayımı ile yüksek düzeyde uyumluluk göstermektedir.Buna göre Halk Eğitimi Merkezleri'nde yetişkinlere verilen İngilizce kurslarıandragojinin dayandığı dört temel varsayımdan ?Benlik Algısı ve İhtiyaca Dayalılık?varsayımı ile orta düzeyde ?Deneyim ve Sorun Temelli Öğrenme? varsayımları ileyüksek düzeyde uyumludurlar.Sonuç olarak Halk Eğitimi Merkezlerinde yetişkinlere verilen İngilizce dileğitimi andragojinin dayandığı dört temel varsayımlarla orta düzeyde uyumlulukgöstermektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research: according to the adults? view who participatecourses in Public Training Centres, evaluation of convenience to andragogicassumption of the methods which are used to adults in english teaching.The working group of this research is; the bounded three municipalities (Çankaya, Yenimahalle, Çubuk) to Greater Municipality of Ankara. This research isimportant to us on acoount of evaluating of convenience to the andragogicassumptions of the methods that are applied in these three municipalities? PublicTraining Centres.The data collection method of this study which is developed by theresearcher, likert- type scales questioners. The participants of this study consists of78 women and 42 men totally 120 adults.As a result of likert- type scales questioners which are completed bu theadult researchpartipants that; the english education in Publich Training Centersanwers the adults social rolles and the needs of these rolles in medium level.The English Education which is served in Public Training Centers to adultsbased on high level of democratic cooperation.According to the obtained results, the English Education which is served inPublic Training Centers to adults sattisfied the sollution of adult?s social andvocational problems in medium level.The general average of Self-Perception assuption items shows mediumlevel of adjustment between the English Education in Public Training Centers toadults and adult?s self-perception assumption.The general average of Experience assuption items shows high level ofedjustment between the English Education in Public Training Centers to adults andadult?s experince assumption and medium level with needs-oriented assumptionand hih level with problem oriented assumption.As a result The English Education which is served in Public Training Centersto adults shows medium level of adjustment with all four basic andragogicassumptions.