Türkiye'de eğitim yatırımlarının planlanması ve gerçekleştirilmesi sürecinde yaşanan sorunlar ve çözüm önerileri
Problems and solutions for planning and realization of educational investment process in Turkey
  1. Tez No: 309525
  2. Yazar: ELİF ESRA YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ BALCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Politikası Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Teftişi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu araştırma, eğitim yatırımlarının planlanması ve gerçekleştirilmesisürecinde, Milli Eğitim Bakanlığı'nın kendi birimleri arasında ve diğer kamukurum ve kuruluşları ile yaşadığı sorunları tespit etmek ve öneriler geliştirmeküzere yapılmıştır.Tarama modelindeki araştırmanın evrenini, MEB merkez teşkilatında ortave üst düzey yöneticiler, DPT eğitim sektöründen sorumlu uzman ve yöneticiler,bazı illerin yatırımlarından sorumlu İl Milli Eğitim Müdür Yardımcıları ve ŞubeMüdürleri, mülki idare amirleri ile Sayıştay Başkanlığının denetim uzmanlarıoluşturmaktadır. Eğitim yatırımlarının planlanması ve gerçekleştirilmesisürecinde fiilen bulunan kişilerden oluşan çalışma grubu 14 kişidenoluşmaktadır.Çalışanlarla yapılan derinlemesine mülakat, araştırmanın başlıca veritoplama tekniğidir. Görüşme formu; tanıtıcı ve yaşanan sorunları tespit etmeyeyönelik sorular ile çözüm yollarının neler olabileceğine ilişkin sorulardanoluşmaktadır. Görüşmeler ses kayıt cihazı ile kaydedildikten sonra deşifremakinesi ile bilgisayar ortamına aktarılmıştır. Her soru için içerik analizi tablosugeliştirilerek katılımcıların belirttikleri görüşler tablolaştırılmıştır.Araştırma sonuçlarına göre, eğitim yatırımlarının planlanması sürecindemevzuattan kaynaklanan sorunlar had safhaya ulaşmıştır. Niteliksiz personelzaman ve kaynak israfına neden olmaktadır. Yatırım sürecinin tamamenelektronik ortama aktarılması gerekmektedir.Eğitim yatırımlarının planlanması sürecinde siyasi ve bölgesel baskısorunlara neden olmaktadır. Planda, illerden gelen teklifler dikkate alınmalıdır.Yatırımların planlanması sürecinde şeffaflık mutlaka sağlanmalıdır. Alanındauzman personel yetersizdir.Okul yapım kaynağının çeşitliliği olumlu değerlendirilmekle beraber,mevzuattaki eksiklikler nedeniyle uygulamada sorunlarla karşılaşılmaktadır.Özellikle ihale sürecindeki prosedürler, yatırımın gerçekleşme süresiniuzatmaktadır. Yatırımlarla ilgili kanunlar arasındaki koordinasyon eksikliği veçakışmalar giderilmelidir.
Özet (Çeviri)
This research is based on the identifying problems which are occurredamong departments of the Ministry of Education as well as among Ministry ofEducation and other public institutions and agencies during planning andrealizing of the educational investment and making proposals.The universe of the research in screening model is composed of thesenior and high level managers in the Ministry of Education, Experts andManagers responsible for education sector in State Planning Organization(DPT), Deputy Provincial National Education directors and Assistant BranchManagers in charge of educational investments of different towns, heads of localpublic administrations and supervisors of the Court of Accounts. Researchworking group in the process of the planning and realization of educationalinvestments consists of 14 people.In-depth interviews civil servants were the main data gatheringtechnique used in the survey. Interview form included questions on identifyingproblems faced and the possible solutions. Each interview with the participantswere recorded with voice recorder then it was transferred by decipheringmachines into a computer. Table of content analyse for each question wasdeveloped and the opinions addressed by participant were integrated into table.According to the survey results, problems arising from the legislationreach the highest level during the process of planning and realization ofeducational investment. In addition, unqualified personnel are leading to wasteof time and resources. Investment process needs to be completely transferredinto the electronic form.During the process of the planning of educational investments politicaland regional pressures are causing problems. In the investment plans,proposals coming from provinces should be taken into consideration.Transparency in the planning of educational investment process must beensured. Experts in the field are not adequate enough.Although diversity of resources in school construction is positive,problems are encountered in the implementation due to lack of legislation.Procedures, especially in tendering, extend the duration of realizing of theinvestment. Therefore, lack of coordination among investment-related laws andcoincidence must be eliminated.