İlköğretim sekizinci sınıf öğrencilerinin yapacakları ortaöğretim kurumları tercihlerini ve eğitime devam kararlarını etkileyen etkenler: Ankara ili örneği
The factors that affect the eighth grade students? preferences of secondary school and their decision to go ahead futher education; Ankara case
  1. Tez No: 309526
  2. Yazar: GÜLÇİN YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN HÜSEYİN AKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Politikası Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Ekonomisi ve Planlaması Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışmada, ilköğretim son sınıf öğrencilerinin yapacakları ortaöğretim tercihlerini ve eğitime devam kararlarını etkileyen etkenlerin neler olduğunu ve bu etkenlerin ne ölçüde rol oynadıklarını ortaya çıkarmak amaçlanmıştır. Betimsel tarama modeli niteliğinde olan araştırmanın evrenini, 2008?2009 Öğretim yıllında, Ankara ili merkez ilçelerindeki (Altındağ, Çankaya, Keçiören, Mamak, Yenimahalle, Sincan, Etimesgut, Gölbaşı, Pursaklar) resmi ilköğretim okullarında okuyan 57460 sekizinci sınıf öğrencisi oluşturmuştur. Araştırmanın örnekleminde, Ankara merkez ilçelerinden belli oranlarda seçilen 400 sekizinci sınıf öğrencisi yer almıştır.Örneklem grubuna araştırmacı tarafından hazırlanan 31 soruluk anket formu uygulanmıştır. Araştırmaya katılan öğrencilerin özelliklerinin tanımlanması amacıyla, anket sorularına verdikleri cevaplardan yararlanılarak frekans ve yüzde dağılımlarına bakılmıştır. Araştırmanın amacında belirtilen, öğrencilerin ortaöğretim tercihlerini ve eğitime devam kararlarını etkileyen etkenlerin belirlenmesi için ise çapraz tablolar kullanılmış, kay kare testi yapılmıştır.Bu araştırmadan elde edilen bulgular, öğrenciler tarafından en çok tercih edilen ortaöğretim kurumlarının, üniversite kazanma şansını artırdığını düşündükleri anadolu liseleri ile okuldan sonra iş bulacaklarına inandıkları mesleki ve teknik liseler olduğunu göstermiştir.Tercih edilen ortaöğretim kurumu ile öğrencilerin cinsiyetleri, anne-babalarının eğitim düzeyi ve yaptıkları iş, sınav sonuçları (SBS), okuldaki başarı durumları ve ailelerinin aylık toplam gelirleri arasında anlamlı bir bağlantı bulunmuştur. Öğrencilerin çoğunluğunun bir ortaöğretim kurumundan beklentisi üniversiteyi kazanmasına yardımcı olması ve meslek sahibi yapmasıdır. Gelecekte çalışmak istedikleri işten beklentileri ise, yapmaktan zevk alacakları ve para kazanacakları bir iş olmasıdır. Bu nedenle tercihleri, anadolu liseleri ile mesleki ve teknik liselerden yana olmaktadır.Öğrencilerin ortaöğretime devam edip etmemesini belirleyecek en önemli etkenlerin ise ?SBS? (Seviye Belirleme Sınavı), ?okuldaki başarı durumu? ve ?ailenin maddi durumu? olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to reveal that what the factors are affecting the secondary education preferences of the 8th grade students and their decision to go ahead the further education and to what extend these factors playing role. The environment of this scientific work which is in the descriptive model contains from 57460 the 8th grade students studying in public schools in the center districts of Ankara (Çankaya, Keçiören, Mamak, Yenimahalle, Sincan, Etimesgut, Gölbaşı, Pursaklar) during 2008- 2009. In the sample of the research there are 400 the 8th grade students whom have been chosen as in the definite proportions.A questionnaire contained 31 questions has been applied to sample group. In order to recognize the features of the students in the research, the distribution of the frequencies and percentages by the help of the answers they have given to questions of the questionnaire has been searched. As mentioned in the aim of the research, in order to determine the factors that affect the secondary school preference of the students and their decision to go ahead the further education the cross tabs have been used and chi-square testing have been applied.The findings of this research have indicated that the most preferred secondary education institutions are Anatolian high schools which they thought to raise the chance of attending the university, then the occupational and technical high schools after which they believe that they can find jobs.There has been a meaningful relationship between the preferred secondary schools and the gender, the educational levels of parents and their jobs, the testing of level examination results (SBS), the success at school and the families? monthly total income. The expectation of the most students from a secondary education instution is to help to enter a university and to make them having an occupation. On the other hand their expectation from the job they wish to work in the future is its being a job which they enjoy working and able to earn money. For this reason their preferences side with Anatolian high schools and occupational and technical high schools.The most important factors that determine whether they go ahead the secondary education are searched to be ?SBS? (testing of level examination), ?academic success? and ?family?s economic level?.