Portfolyo uygulamasının ilköğretim öğrencilerinin İngilizce dersinde okuduğunu anlama düzeylerine ve derse yönelik tutumlarına etkisi
The effect of portfolio application on primary school students? reading comprehension skills in english and their attitudes towards English
  1. Tez No: 309534
  2. Yazar: SİMGE ÖZEK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖMER KUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ölçme ve Değerlendirme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
Bu çalışmada, eğitim programlarının geliştirilip yenilenmesiylekullanılmaya başlayan portfolyo uygulamalarına bir örnek oluşturulmuş veuygulamanın ilköğretim 7. sınıf öğrencilerinin İngilizce okuduğunu anlamabecerilerine ve derse ilişkin tutumlarına etkisi belirlenmeye çalışılmıştır.Araştırma kapsamında Ankara Üniversitesi Geliştirme Vakfı Özelİlköğretim Okulu 7. sınıf İngilizce (skills) dersinde bir dönem boyunca portfolyokapsamında yürütülen okuduğunu anlama uygulamaları (reading portfolio)gerçekleştirilmiştir. Uygulamada kontrol ve deney grubu olmak üzere 16'şarkişilik iki grup üzerinde çalışılmış ve elde edilen veriler ışığında portfolyouygulamasının etkililiği tartışılmıştır. Uygulama sürecinde deney grubunda yeralan öğrencilere biri ön test - son test olmak üzere toplam dört ayrı okuduğunuanlama testi uygulanmış, bu testlerin sonuçları doğrultusunda öğrencileregeribildirim verilmiş ve öğrencilerin de kendilerini değerlendirmeleri istenmiştir.Ayrıca öğrencilere uygulama süreci öncesinde ve sonrasında İngilizce dersineilişkin tutum ölçeği, uygulama sırasında ise öz değerlendirme formları verilmiş veöğrencilerden bu formları doldurmaları istenmiştir. Uygulama sonunda,öğrencilere portfolyo değerlendirme formu, öğretmen ve öğrenci velilerine degörüşme formları verilerek uygulamaya ilişkin öğrenci, öğretmen ve veli görüşleribelirlenmiştir.Hem nicel, hem de nitel yöntemlerin kullanıldığı bu çalışmada ön test -son test ve okuduğunu anlama testlerinden elde edilen verilerle tutum puanları,Wilcoxon işaretli sıralar testi kullanılarak yorumlanmıştır. Portfolyo kapsamındayürütülen okuduğunu anlama uygulamalarına ilişkin öğrenci, öğretmen ve veligörüşlerinin belirlenmesinde içerik analizi yapılarak betimsel bulgularaulaşılmıştır.Toplanan verilerin analizi ve yorumlanması sonucunda, AnkaraÜniversitesi Geliştirme Vakfı Özel İlköğretim Okulu 7. sınıf İngilizce dersindeyapılan portfolyo uygulamalarının, öğrencilerin okuduğunu anlamaya yönelikerişi düzeylerini artırdığı belirlenmiştir. Ayrıca öğrenci ve veli görüşlerininyorumlanması sonucunda bu uygulamanın öğrenci başarısını olumlu yöndeetkilediği anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, a sample for portfolio application which had been started tobe used since the curriculum was revised and improved, was constructed and itwas tried to be determined how portfolio application affected the seventh gradestudents? reading comprehension skills and their attitudes towards English.In the frame of the study, a portfolio application was carried on in Englishskills lessons in seventh grade throughout a term of an educational year inAnkara University Educational Development Foundation Private Primary School.In this application, two groups which were experimental and control groups andeach of which included 16 students were dealt with and in the light of datacollected, the effectiveness of portfolio application was discussed. In the processof application, four reading comprehension tests, one of which was pre-test ?post-test, were applied to the students of the experimental group, and inaccordance with the results students were given feedback after each of the testsgiven. Then the students were asked to assess themselves. Besides, while thestudents were given attitude scale towards English before and after the processof the application, self-assessment forms were given in the course of theapplication, and then the students were asked to fill in these forms. At the end ofthe application whereas portfolio assessment forms were applied to thestudents, interview forms were given to the teachers and the students? parents.By the help of these forms, opinions of students, teachers and parents about theportfolio application were determined.In this study, where both quantitative and qualitative methods were used,attitude scores, along with the data collected from reading comprehension preand post ? tests were interpreted by using Wilcoxon t-test. In order to assess theopinions of students, teachers and the parents of the students, commonexpressions were determined and in the light of these expressions a descriptiveanalysis was done.As a result of interpretation and analysis of the data collected, it wasfound that the portfolio application carried on in seventh grade English lessonsin Ankara University Educational Development Foundation Private PrimarySchool increased the students? reading comprehension level. Moreover, by thehelp of interpretation of students? and parents? opinions it was figured out thatthis application affected students? success in a positive direction.