Burun içi ameliyatlarında orta konkaya lidokain-epinefrin enjeksiyonu ile yapılan lokal anestezinin göz içi basıncı ve pupil çapına etkisinin değerlendirilmesi
The purpose of this study was to evaluate whether lidocaine-epinephrin injection that is applied to middle concha routinely in order to enable local anesthesia in the cases which intranasal surgery is held has an effect upon intraocular pressure and pupil diameter
- Tez No: 309533
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET FARUK KIROĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Amaç: Burun içi ameliyatı yapılacak olgularda, lokal anestezi sağlamak amacıyla orta konkaya rutin olarak uygulanan lidokain - epinefrin enjeksiyonunun göz içi basıncı ve pupil çapı üzerine etkisinin olup olmadığını araştırmaktırMateryal-Metod: Yüzüncü Yıl Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Kliniği'nde, Haziran 2011 ile Ekim 2011 tarihleri arasında, orta konka bülloza, orta konka hipertrofisi, nazal polipozis, antrakoanal polip, kronik sinüzit ve dakriostenoz tanılarıyla burun içi cerrahi müdahale planladığımız toplam 31 hasta çalışmaya dahil edildi. Lidokain-epinefrin ile lokal anestezi altında yapmayı planladığımız bu ameliyatlarda hastalara premedikasyon amaçlı 0.25 mg Atropin Sülfat IM, %5'lik 250 mg/5 ml Traneksamik asit (Transamine) IV, 45,5 mg/2 ml Feniramin Maleat (Avil) IV, 50 mg/1 ml Pethidin HCL (Aldolan) IM ve 10 mg Metoklopramid HCL (Metpamid) IV olarak uygulandı.Daha sonra bir taraftaki orta konkaya lidokain - epinefrin enjeksiyonu, diğer nazal pasajdaki konkaya ise serum fizyolojik (plasebo) enjeksiyonu yapıldı. Lidokain - epinefrin ve serum fizyolojik enjeksiyonları öncesinde, 10 dk sonrasında ve bir saat sonrasında bilateral göz içi basıncı ve eş zamanlı olarak da pupil çapı ölçümü yapıldı. Bu çalışmada bir tarafa uygulanan lidokain-epinefrin enjeksiyonunun olası bir sistemik etki ile karşı gözü etkileyip etkilemediği çalışmamızda incelediğimiz bir diğer parametredir. Göz içi basıncı ve pupil çapı ölçümleri yapılırken Göz Hastalıkları Anabilim Dalı'ndan destek alınmıştır.Bulgular: Çalışma grubumuzu oluşturan 11'i kadın, 20'si erkek toplam 31 hastanın yaş ortalamaları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark tespit edilmedi (p>0.05). Orta konkaya lidokain- epinefrin veya serum fizyolojik enjeksiyonundan 10 dakika sonra bakılan pupil çapı ölçümünde; 14 hastada değişim gözlenmedi, yedi hastada artış gözlendi (p0.05). Orta konkaya lidokain -epinefrin enjeksiyonundan 10 dakika sonra bakılan göz içi basınç ölçümünde üç hastada değişim gözlenmedi, 15 hastada artış gözlendi (p0.05).
Özet (Çeviri)
Objective: The purpose of this study was to evaluate whether lidocaine-epinephrin injection that is applied to middle concha routinely in order to enable local anesthesia in the cases which intranasal surgery is held has an effect upon intraocular pressure and pupil diameter.Material-Method: In the Department of Otorhinolaryngology Head and Neck Surgery Medical Faculty, Yüzüncü Yıl University Research and Application Hospital, between the dates of June 2011 and October 2011, total 31 patients that we figure on intranasal surgical intervention to with middle concha bullosa, middle concha hypertrophy, nasal polyposis, antrochoanal polyp, chronic sinusitis and dacryostenosis diagnosis have been included to the study. In the operations we have figured on with local anesthesia by lidocaine-epinephrin we applied 0.25 mg Atropine Sulphate IM, %5?lik 250 mg/5 ml Tranecsamic acid (Transamine) IV, 45.5 mg/2 ml Pheniramine Maleate (Avil) IV, 50 mg/1 ml Pethidin HCL (Aldolan) IM ve 10 mg Metoclopramid HCL (Metpamid) IV for premedication of patients. Then lidocaine-epinephrin injection has been done to midlle concha in one side and physiological saline (placebo) injection to the concha in the other nasal passage. After lidocaine-epinephrin and physiological saline injections, bilateral intraocular pressure and synchronously pupil diameter measurement has been held 10 minutes later and one hour later. The other parameter we have researched in our study is whether lidocaine - epinephrin injection applied to one side maybe affects the contra ophthalmic duct with a probable systematic effect. Department of Ophtalmology physicians? support has been taken when intraocular pressure and pupil diameter measurements have been held.Results: A statistically significant difference hasn?t been determined between the age average of total 31 patients,11 female and 20 male, composing our working group (p>0.05).In pupil diameter measurement checked on 10 minutes later lidocaine-epinephrin or physiological saline infiltration to middle concha; any alterations haven?t been observed in14 patients, an increase has been observed in seven patients (p0.05). Intraocular pressure measurement checked on 10 minutes later lidocaine-epinephrin infiltration to middle concha, any alterations haven?t been observed in three patients, an increase has been observed in 15 patients (p0.05).