Diyarbakır ili eğitim ve emniyet örgütü yöneticilerinin görüşlerine göre okullarda güvenliğin sağlanmasında yaşanan sorunlar ve çözüm önerileri
Safety problems and offered solutions at schools according to managers of education and police directors in Diyarbakır province
- Tez No: 309541
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN KEPENEKCİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Politikası Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Ekonomisi ve Planlaması Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 240
Özet
Bu araştırmada, Diyarbakır ilindeki ilk ve ortaöğretim kurumlarında çalışan yöneticiler ile İl Emniyet Müdürlüğü yöneticilerinin; okullarda gerçekleştirilen ve suç unsuru taşıyan okul güvenliği sorunlarına ve bu sorunların çözümüne ilişkin görüşlerinin saptanması amaçlanmıştır.Araştırmanın çalışma grubunda; Diyarbakır İlindeki polis sorumluluk bölgesinde yer alan 156 okulda görevli 440 okul yöneticisi ile İl Emniyet Müdürlüğünün asayişle ilgili birimlerinde çalışan 113 emniyet yöneticisi yer almıştır. Araştırma grubunda yer alan okul yöneticilerinin 354'ü ve polis yöneticilerinin tamamı (113) araştırmaya katılmaya gönüllü olmuştur.Arastırmacı tarafından hem eğitim, hem de emniyet örgütü yöneticileri için geliştirilen ölçme aracıyla toplanan veriler SPSS programıyla çözümlenmistir. Katılımcıların verdikleri cevapların değerlendirilmesinde, aritmetik ortalama, yüzde ve frekans kullanılmıştır. Araştırmada alt problemlerin çözümlenmesi için t testi, tek yönlü varyans analizi testi ve Mann Whitney-U testi kullanılmıştır. Değerlendirmelerde anlamlılık düzeyi p ? .05 olduğu durumlardaki fark anlamlı kabul edilmiştir.Araştırma sonucunda eğitim örgütü yöneticilerinin görüşlerine göre okullarda; fiziksel saldırı veya kavga, gözdağı/tehdit, hırsızlık ve bıçak veya kesici cisim bulundurmak suçlarının az meydana geldiği, diğer suçların ise hiç meydana gelmediği görülmüştür.Emniyet örgütü yöneticilerinin görüşlerine göre ise okullarda fiziksel saldırı veya kavga, bıçak veya zarar verme amaçlı kesici başka bir cisim taşımak/bulundurmak ve gözdağı/tehdit suçlarının orta sıklıkta meydana geldiği, hırsızlık, yaralama, uyuşturucu bulundurmak/kullanmak, gasp/yağma, vandalizm, çete ilişkili suç, uyuşturucu dağıtmak ve cinsel taciz suçlarının az meydana geldiği, cinsel saldırı, öldürme, intihara yönlendirme ve ateşli silah/patlayıcı madde taşımak/bulundurmak suçlarının hiç meydana gelmediği görülmüştür.Eğitim örgütü yöneticilerinin görüşlerine göre okullarda işlenen adli suç olaylarına en çok, okul yöneticisi ve gören ilk personel müdahale etmekte, müdahale ile ailelere bilgi verilmekte, öğretmenler veya rehber öğretmenler tarafından öğrencilere destek ve rehberlik faaliyetleri yapılmaktadır.Emniyet örgütü yöneticilerine göre okullarda işlenen adli suç olaylarına en çok polis veya okul yöneticileri müdahale etmekte, müdahale ile birlikte diğer öğrenciler olay yerinden uzaklaştırılmakta ve ailelere bilgi verilmektedir.Eğitim örgütü yöneticileri, okullarda işlenen adli suç olaylarından en çok; okulda görevli öğretmen ve öğrencilerin bildirmesi, emniyet örgütü yöneticileri, okul polisinin bildirmesi ve polis birimlerine başvuran mağdur veya yakınlarının bildirmesi ile haberdar olmaktadırlar.
Özet (Çeviri)
This research aims to investigate the opinions of Police Directors and School Managers of Elementary and Secondary Level in Diyarbakır Province about security problems that are considered to relate criminality and conducted crimes, as well as their offered solutions to these safety related problems.Targeted population for this research is; 113 director members of the police at high ranking level who work at public security departments, 440 school managers, who are the members of 156 schools in Diyarbakır Province, where the schools are within the police responsibility districts. 354 school managers and 113 police directors are volunteered to participate in this research.Researcher collected the data from education and security department managers feedback by means of measurement offered by SPSS software. In terms of evaluation of collected data and their feedback, the metrics of arithmetic mean, percentage and frequency are used. For the dependent problems pertaining to the main research question, t-test (Independent Samples T Test), one way ANOVA and Mann Whitney ? U test are used. The level of support to our hypothesis considered remarkably high (p ? .05) so these findings are considered meaningful.According to conducted research based on the statements of school managers; some crimes such as physical assault and attacks, threatening, theft, owning and keeping knifes and sharp blades on the body occurred less, the remaining type of crimes either not occurred or not reported to the school administrations.According to police directors crimes conducted at schools are physical assaults and attacks, owning and keeping knifes and sharp blades and threatening where these types of crimes frequently occur at schools, where as crimes such as theft, causing injury, drug abuse, serious assaults, vandalism, organized criminal activities, rape and sexual assault, homicide, owning explosive devices type crimes never occurred at schools in Diyarbakır schools.According to conducted research based on the statements of school managers; crimes committed in schools are mainly prevented by school managers, teachers and the member of school administration. After engagement of these preventers, the cases are reported to parents of students, then counseling, physiological support and required services are provided by the teachers and school administration.Police directors stated that mostly the police or the school administration engages to the crimes occurred, victim and offender students are kept away from the rest of the school, unrelated students are directed away from the crime scene, and parents of victim and offender students are informed about the case happened.According to police directors crimes are mainly reported by teachers, students, school managers and members of the school administration. According to school managers crimes are mainly reported by school police, applicants to the police, victims and victim relatives.