Hicaz nar çeşidine ait narlardan elde edilen nar ekşilerinin özelliklerinin belirlenmesi üzerine bir araştırma
Determination of some characteristics of pomegranate juice concentrates obtained from the fruits of Hejaz variety
  1. Tez No: 309548
  2. Yazar: FATİME ŞEYMA EYİGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN FENERCİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Nar suyukonsantresiüretimindeHicaznarçeşidineaittazemeyvelerkullanılmıştır.Üretimlaboratuvarkoşullarındavakumaltındaveaçıkkaptagerçekleştirilmiştir.AyrıcaKilisveHatayyörelerindenevyapımıikiörnekteminedilmiştir.Nar suyukonsantreleriküçükşeffaf cam kavanozlardave amber renklicam şişelerdeaynıodakoşullarında 9 ay depolanmıştır.Uygulanan metodların ve depolama şartlarının örnekler üzerine etkisini belirlemek için 3'er ay ara ile analizler uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Pomegranate juice concentrates from the fresh fruits of Hejaz variety were prepared in by use of vacuum and open pan concentration in the laboratory. In addition, two samples of home made concentrate were provided from Kilis and Hatay cities. All pomegranate juice concentrate were packaged in small transparent glass jars and amber colored glass bottles at room conditions for 9 months. In order to determine the effects of processing methods and storage conditions various analyses were applied to samples at 3 month-interials. For this purpose, pH, TA, SS, total solids, wateractivity, viscosity, total monomericanthocyanins, anthocyaninedegrationproducts, anthocyaninsubstances, total phenoliccontents, antioxidantactivity, HMF, inevrtsugar, organicacids, mineral contentandsensoryanalysiswerepracticed.