CMS'deki ZDC dedektörü için akım ayırıcı devre
Current splitter circuit for ZDC detector in the CMS experiment
- Tez No: 309547
- Danışmanlar: PROF. DR. EDA EŞKUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Sıfır Derece Kalorimetre (ZDC), CMS'in alt detektörlerinden biridir. ZDC bir hadronik bölüm ve elektromanyetik bölüm olmak üzere iki bağımsız kalorimetre bölümünden oluşur. Enerji ölçümleri için örnekleme kalorimetrelerde tungsten ve kuvars fiberler kullanılır. ZDC ilk p-p (düşük ışıklılıklı) ve ağır iyon çarpışmalarında ileri yöndeki foton ve nötronları ölçecektir. Biz bu çalışmada ZDC dedektörleri için bir akım ayırıcı devre prototipi geliştirdik.
Özet (Çeviri)
The Zero Degree Calorimeter (ZDC) is one of the sub detectors of the CMS experiment. The design of the ZDC includes two independent calorimeter sections: an electromagnetic section and a hadronic section. Sampling calorimeters using tungsten and quartz fibers have been chosen for the energy measurements. The ZDC will measure neutrons and very forward photons in the heavy?ion and early (low luminosity) p-p collisions. In this study, we have developed a prototype which is current splitter circuit for ZDC detectors.