Çanakkale doğal florasında bulunan kocayemiş (Arbutus unedo L.)'in pomolojik fenolojik ve biyokimyasal özelliklerinin aylık değişimlerinin incelenmesi
The investigation of monthly changes of pomological and phenological parameters of strawberry tree (Arbutus unedo L.) existed in Çanakkale natural flora
- Tez No: 309571
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ŞEKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Botanik, Ziraat, Biochemistry, Botany, Agriculture
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmada, Çanakkale ilindeki ormanlık ve makilik alanlarda sıklıkla karşılaşılan kocayemiş (Arbutus unedo L.) ağaçlarının fenolojik, pomolojik ve biyokimyasal özelliklerinde meydana gelen değişimler incelenmiştir. Bu amaçla; Çanakkale Atikhisar ve Umurbey yörelerinin doğal floralarında bulunan kocayemiş populasyonuna ait ağaçlar seçilmiştir. Seçilen ağaçlar gözlem altında tutulmuş, bu ağaçlar ile meyve örneklerinde 1 aylık periyotlarda bazı fenolojik, pomolojik, ve biyokimyasal özellikler incelenmiştir. İncelenen fenolojik özellikler çiçeklenme başlangıç zamanı, tam çiçeklenme zamanı ve çiçeklenme bitiş tarihi olmuştur. Bunun yanında incelenen pomolojik özellikler: çiçek eni, çiçek boyu, çiçek ucu açıklığı, meyve eni, meyve boyu, meyve ağırlığı, meyve üst rengi, meyve et rengi olurken; söz konusu biyokimyasal özellikler ise; toplam fenolik bileşik içeriği, C vitamini içeriği, titre edilebilir toplam asitlik miktarı ve suda çözünür kuru madde miktarıdır. Bunun yanında kocayemiş ağaçlarının doğal olarak bulunduğu alanlardaki bazı toprak özellikleri belirlenmiştir. Elde edilen sonuçlara göre; Atikhisar ve Umurbey yörelerine ait kocayemiş bitkilerinde çiçeklenme zamanı ve meyve tutum zamanı arasında önemli farklılıklar görülmemiştir. Bunun yanında her iki bölgeye ait bitkilerde çiçek özellikleri arasında önemli farklılık tespit edilememiştir. Buna karşın; iki bölgeye ait kocayemiş meyvelerinin arasında pomolojik ve biyokimyasal özellikler açısından önemli farklılıklar söz konusu olmuştur. Diğer taraftan örnekleme yapılan dönemler arasında pomolojik ve biyokimyasal özellikler açısından yine önemli düzeyde değişim meydana gelmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, changes in phenological, pomological and biochemical properties of strawberry trees (Arbutus unedo L.) existed frequently in lands of Canakkale were carried out. For this purpose trees belong to strawberry tree were selected from the natural flora of Atikhisar and Umurbey regions. Some phenological, pomological and biochemical parameters on these selected trees and their fruits investigated monthly. Phenological properties observed were initial blossom date, full blossom date and end of blossom date.. Furthermore flower-end width, simple flower length and flower-end aperture width, fruit width, fruit length, fruit weight, skin color, flesh color were determined as pomological parameters. Moreover some biochemical properties such as total phenolic compounds, vitamin C content, titratable acidity and soluble solids content were determined. In addition some soil properties in areas where strawberry trees exist naturally were investigated. According to the results no significant differences were observed in initial blossom date and full blossom date between locations. Besides the flower properties were not different due to the location. However significant differences were determined in pomological and biochemical parameters between locations. Furthermore significant differences were fixed between sampling periods in terms of pomological and biochemical properties.