Taze yeşil yem üretiminde arpanın çimlenme performansının artırılması üzerine araştırmalar
Researches on increasing performance of barley on green herbage production
- Tez No: 309590
- Danışmanlar: PROF. DR. HARUN BAYTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu araştırma, taze yeşil yem üretiminde kullanılan arpanın çimlenme performansının artırılması amacıyla, giberallik asit, ön ıslatma ve ses dalgalarının etkilerini tespit etmek amacıyla yürütülmüştür. Denemede, % 1, % 2 ve % 3'lük giberallik asit çözeltisi, 12, 24 ve 36 saat öncesinden tohumları ıslatma ile 160, 640 ve 1280 MHz ses dalgaları kullanılmıştır. Büyüme düzenleyici ve ön ıslatma uygulanmış tohumların çimlenme performanslarını izlemek amacıyla iklim kontrollü Hasılmatik makinası kullanılmış, farklı ses dalgalarının etkileri ise laboratuar şartlarında test edilmiştir.Kök ve sürgün uzunluğu değerleri % 2'lik giberallik asit muamelesi ile 12 ve 24 saat öncesinden ıslatma uygulamalarında önemli derecede artmıştır. Ses dalgaları uygulamaları ise kontrole göre kök ve sürgün gelişimini olumsuz yönde ve düzeyde etkilemiştir.Yeşil ağırlık ve kuru madde artışı, kök ve sürgün gelişimine benzer olarak % 2'lik giberallik asit uygulaması ve ön ıslatma uygulamalarından olumlu yönde ve olumsuz düzeyde etkilenmiştir. Özellikle kuru madde artışında % 2'lik giberallik asitle muamele önemli olmuştur.Yeşil materyalin kalite özellikleri itibariyle tüm uygulamalar ham protein, ADF, NDF ve ADL oranları, göreceli bir seyir izlememekle birlikte, arpanın çimlendirilerek yeşil olarak hayvanlara yedirilmesinde ideal düzeylerde olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This research, in order to increase the performance of germination of barley used in the production of fresh, green forage, giberallic acid, was carried out in order to determine the effects of pre-wetting, and sound waves. The experiment, 1%, 2% and 3% giberallic acid solution, 12, 24 and 36 hours of soaking seeds prior to 160, 640 and 1280 MHz sound waves are used. Growth regulator and pre-wetting the germination of seeds applied to monitor the performance of climate-controlled green fodder machine used, the different effects of sound waves has been tested under laboratory conditions.Root and shoot length values ??of 2%, and 12 and 24 hours prior to the wetting giberallic acid treatment significantly increased applications. Applications of sound waves in the level of negative impact compared to control root and shoot development.Green weight and dry matter growth root and shoot growth of 2% as a similar application and pre-wetting practices giberallic acid level was influenced positively. In particular a 2% increase in dry matter giberallic acid treatment has attracted attention.As the quality of the material properties of green crude protein, ADF, NDF, and ADL rates, relative to applications with a cruise, green sprouting in barley feeding, animals have shown that the ideal levels.