George Meredith'in Diana of the Crossways adlı eserinde kadın ve dünyası
- Tez No: 30961
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMALETTİN YİĞİTER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
ÖZET Diana of the Crossways 19. yüzyıl İngiliz edebiyatında önemli bir yeri olan eserler arasındadır. Meredith kadınların toplum içinde edindikleri yer ile gerçekte edinmeleri gereken yerin ne olduğunu ve ne olması gerektiğini gözler önüne serer. Eser güç koşullar altında yaşayan insanların davranış şekillerinin normal olmasının beklenmesinin doğru olmayacağını vurgulaması yönünden de üzerinde durulması gereken bir çalışma özelliği taşır. Yüzyılların genel özellikleri, söz konusu yüzyılların hayat tarzlarının anlatılmaya çalışıldığı eserlerde büyük ölçüde yansıtılmaktadır. Diana of the Crossways'de bu yönüyle ele alınmalı ve eser hakkında ortaya konulan görüş ve eleştiriler de bu çerçeve içinde sunulmalıdır. Biz bu. çalışmamızda romanda insanlar arasındaki ilişki biçimlerinin nasıl olduğunu ve bu konuda hangi nedenlerin etki gösterdiğini incelemeye çalıştık. Esere bakış açımızın Meredith'in yansıtmaya çalıştığı görüşlerle sınırlı kalması, bizim için bir öneri getirmekten çok, romanı yorumlamayı amaç edinmemizden kaynaklanmaktadır. Çalışmamızın, söz konusu yazar üzerinde inceleme yapmak isteyen araştırmacılara bir ölçüde de olsa yardımcı olması bizi mutlu etmeye yetecektir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Diana of the Crossways has its own, distinguished place among the literary works of the 19th century. Meredith gives his opinions about the place of women and the ideal place they should take in the society. Besides, the relations among people have close ties with the conditions they live in. Nobody can expect ideal behaviours from people who live in conditions that are not ideal for producing ideal behaviours. The characteristics of the centuries are reflected Jn the works of arts that are produced in the so-called centuries. In fact, a writer of a century can best reflect the conditions of the people who live in that century. For that reason, Diana of the Crossways should be handled from such a viewpoint in order to create ideal and correct criticism about the novel. Our aim was to try to make known the ideas of the novelist in writing such a novel, and to make clear why he had such thoughts to put forward. Why we were limited with the opinions reflected in the novel is that, we only wanted to make a study about the novel, not to make criticsm about the good or bad intentions of the writer. We would be pleased if our work could be helpful for those who want to make a study on Meredith.