İşlenebilir lüminesans ve redoks aktif yeni bir bileşiğin tasarımı, sentezi ve özellikleri
Design, synthesis and properties of a novel processable luminescent and redox active material
  1. Tez No: 309620
  2. Yazar: CENK SARITAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH ALGI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Lüminesans genellikle dıştan bir uyarıcı verilmek suretiyle oluşan uyarılmış haldeki ara-ürünün üzerinde mevcut bulunan fazla enerjinin çok az veya hiç ısı açığa çıkarmadan ışık olarak dış çevreye verilmesidir. Uyarılmış hal, singlet ise floresans, triplet ise fosforesans olarak sonuçlanır. Lüminesans ultraviyole, görünür veya kızılötesi ışınları şeklinde gözlenebilir.Bu çalışmada, literatürde bilinmeyen, Verici-Alıcı-Verici (V-A-V) üçlemesi şeklinde tasarlanmış, lüminesans ve redoks aktif yeni bir bileşik -3,10-di-2-tienil-6,7-dihidrodipirido[2,3-f:3',2'-d][1,2]diazosin-5,8-dion- (1) sentezlenmiş ve bu bileşiğin yapı ve özellikleri spektroskopik yöntemlerle (UV-vis, lüminesans -floresans, FTIR, NMR, elementel analiz, kütle, döngülü voltametre) aydınlatılmıştır. Ayrıca elde edilen bu yeni bileşiğin moleküler algılayıcı olarak işlev görüp göremeyeceği test edilmiştir. Çalışmanın son aşamasında ise ilgili bileşiğin polimerleştirilmesi ve özelliklerinin tanımlanması üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
Luminescence is the emission of electromagnetic radiation (in ultraviolet (UV), visible (Vis) or infrared (IR) regions) with no or little heat, which is produced by the transition of an electronically excited state intermediate generated by the application of an external stimuli to a lower (ground) state in order to release the excess energy. If the electronically excited state returns to the ground state from the lowest singlet excited state, it is called fluorescence or if it returns from the triplet excited state, it is called phosphorescence. The light emitted may be in UV and Vis regions as well as in IR region.Herein, a luminescent and redox active novel compound -3,10-di-2-thienyl-6,7-dihydrodipyrido[2,3-f:3?,2?-d][1,2]diazocine-5,8-dione- (1) was designed, synthesized and characterized spectroscopically (UV-Vis, luminescence-fluorescence, FTIR, NMR, mass spectroscopy, combustion analysis, cyclic voltammetry). Furthermore, some applications of this novel compound in analytical and/or material science were investigated. In the last step of the work, this novel compound was polymerized to give the corresponding polymeric materials, which were also characterized by spectroscopic methods.