Çanakkale doğal su kaynaklarından Güzelyali deresi, Kepez çayı ve Sarıçay su kalitelerinin belirlenmesi ve karşılaştırılmalı analizi
Canakkale natural water sources, Guzelyali creek, Saricay and Kepez creek identification and comparative analysis of water quality
- Tez No: 309621
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. HASAN GÖKSEL ÖZDİLEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Çanakkale, hemen hemen tüm Türkiye'de olduğu gibi, su kaynakları bakımından zengin değildir. Ancak ilin tüm yüzölçümünün yaklaşık yarısından fazlasının ormanlarla kaplı olması bakımından su kaynaklarının gelecek kuşaklara miras bırakılmasında nispeten şanslıdır. 2010 yılı itibari ile Çanakkale il nüfusunun yaklaşık %22'sine ev sahipliği yapan Çanakkale il merkezinin şebeke suyu Atikhisar Barajı'ndan sağlanmaktadır. Atikhisar Barajı, toplam uzunluğu 40 km kadar olan Sarıçay üzerindedir. Günümüze kadar belirli çalışmalarla Atikhisar Barajı su kalitesi hakkında veriler ve Atikhisar Barajı'ndan sonra Sarıçay üzerinde belirli su kalite parametreleri toplanmış olsa da Sarıçay'ın tümünü hedef alan bir çalışma mevcut değildi. Kepez Deresi ise günümüze kadar su kalitesi bakımından çalışılmış bir su kaynağı değildi. Öte taraftan kıyısal bölgede bulunmaları ve toplam uzunluklarının büyük havza olarak nitelendirilememesi nedeniyle bu akarsuların su kalitelerinin kapsamlı bir değerlendirmesi mevcut değildir.Bu çalışmada Sarıçay, Kepez Deresi ve Güzelyalı Deresi suyun seçilmiş fiziksel, kimyasal ve biyolojik özellikleri bakımından incelenmiştir. Yağışlarla su kalitesi arasındaki ilişki kurulmuş ve kirletici kaynakların su kaynaklarına yapabileceği olası etkiler incelenmiştir. Güzelyalı Deresi'nin düzenli akmaması her üç akarsuyun karşılaştırmalı analizini mümkün kılmamakla beraber birbirlerinin yanı başında olan Sarıçay ve Kepez Deresi'nin gerçekleştirilen 13 örneklemeye bağlı olarak zamansal değerlendirilmesi bu çalışma ile gerçekleştirilmiştir. Örneklemeler 2010-2011 yılları arasında gerçekleştirilmiş olup çalışma kapsamında incelenen su kalite parametrelerinin mevsimsel değişimleri de ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Canakkale, Turkey, as in almost all, is not rich in water resources. However, more than half of the province is covered with forests in terms of its surface area and this alone is a guarantee of continuation of water resources for future generations inheriting a relatively fortunate situation. As of year 2010, the ratio of the population of Çanakkale city center to the total population of the province is approximately 22%. Çanakkale provides its water from the Atikhisar Dam. The Atikhisar Dam is situated on the Sarıçay, which is 40 km in length. To date, specific data about water quality studies have been performed on Atikhisar Dam and some water quality parameters have been evaluated after the Sarıçay. Yet, a specific study has not been performed on the Sarıçay. Up to now, no studies have been completed in terms of water quality in the Kepez Creek. On the other hand, being at the coastal region and having smaller total lengths, there water resources have not thought to be comprehensively studied.In this study, Sarıçay, Kepez Stream and Güzelyali Streamlet were selected to evaluate water quality for their selected physical, chemical and biological properties. Established the relationship between the rainfall events (wet periods), the water quality and pollutant sources of water sources were also tried to be investigated. Since Güzelyalı Streamlet has been generally dry since the summer of 2008, only one sampling was provided data on its water quality. A total of 13 samplings within the scope of this study were completed between the years of 2010 and 2011 and seasonal changes in water quality parameters were comparatively evaluated.