Çardak (Çanakkale/Türkiye) lagünü avifaunası
Avifauna of Çardak (Çanakkale/Turkey) lagoon
  1. Tez No: 309626
  2. Yazar: ŞEBNEM SAMSA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT TOSUNOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Ekim 2008 ? Mart 2011 tarihleri arasında yapılan bu çalışma ile Çardak Lagünü ve çevresinin avifaunasının tespit edilmesi, Aralık 2010 ? Mart 2011 tarihleri arasında alanda kışlayan kuş türlerinin ve populasyon yoğunluklarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışma sonucunda, 15 ordoya dahil 35 familyadan 102 tür tespit edilmiştir. Alan durumlarına göre sırasıyla, 31'i yerli, 45'i kış göçmeni, 12'si yaz göçmeni, 13'ü geçit, 1'i kış göçmeni ve geçit tür olarak belirlenmiştir. 2010 ? 2011 kış sezonunda 10 ayrı bölgede, `Doğrusal Transekt' ve `Nokta Sayımı' metotları uygulanarak, lagünde kışladığı tespit edilen 69 tür ile sayılan 9730 bireyin alan kullanımları ve populasyon durumları üzerine kışlama haritaları hazırlanmıştır.Çardak Lagünü'nde kışlayan, üreme olasılıkları bulunan kuş türlerinin veya beslenme, barınma amacıyla alanı kullanan göçmen ve ziyaretçi türlerin dağılımları, habitat tercihleri; elde edilen verilerin günlük, aylık meteorolojik iklimsel değerlerle ilişkisi yorumlanarak, araştırma alanının, ÖDA (Önemli Doğa Alanı) olarak belirlenen Çanakkale Boğazı'ndaki durumu değerlendirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
With this study which was conducted from October 2008 to March 2011; is aimed to ascertain the avifauna of Çardak Lagoon and its environment and also to determine the population density of the bird species which was wintering in there from December 2010 to March 2011. As a result of this study, 102 species which are belonged to 15 orders and 35 families, were ascertained. In respect of their status, their sequence is; 31 were resident, 45 were winter migrant, 12 were summer migrant, 13 were passage and 1 was winter migrant and passage species. In the winter season of 2010-2011 wintering maps were prepared by using the methods of ?Linear Transect? and ?Point Count? in 10 areas; on the condition of space using and population of 69 species and 9730 individuals which were counted and identified that they were wintering in lagoon.The statement of research area in Dardanelles which was designated as a Key Biodiversity Area (KBA), was tried to evaluate by the distributions and habitat preferences of the bird species which are wintering in Çardak Lagoon and has probabilities of breed there; or migrant and visitor species which are using the lagoon for feeding and sheltering; and paraphrasing results by its relation with daily and monthly meteorological variables.