Bivariate random effects and hierarchical meta-analysis of summary receiver operating characteristic curve on fine needle aspiration cytology
İnce iğne aspirasyon sistolojisinin iki değişkenli rasgele etki modeline göre meta-analizinin özet işlem karakteristiği eğrisi ve hiyerarşik özet işlem karakteristiği eğrisi
- Tez No: 309637
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHTAP AKÇİL, PROF. DR. NAZİFE BAYKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Enformatik Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıp Bilişimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmada, tanı testlerinin meta-analizi, Özet İşlem Karakteristiği Eğrisi (SROC), İki değişkenli rasgele etki modeli ve Hiyerarşik Özet İşlem Karakteristiği Eğrisi (HSROC) teorisi anlatılmış ve meme kitlelerinin (malign ya da belign), meme kanserinin tanısında kullanılan, İnce İğne Aspirasyon (FNA) biyopsisininliteratürdeki doğruluğu incelenmiştir. Meme tümöründe, İnce İğne Aspirasyon Sitolojik (FNAC) muayenesi, kolay, elverişli, etkili, zahmetsiz ve klinisyenlerin eğitilmesini gerektirmemektedir. İnce İğne Aspirasyon Sitoliji'sinin (FNAC) yayınlardaki doğruluğuna ilişkin belirsizlik nedeniyle, 25 FNAC çalışması meta-analizine dahil edilmiştir. Özet işlem karakteristiğinin oluşturulmasında; meta-analizine dahil edilen çalışmaların doğru pozitif oranları ve yanlış pozitif oranlarının lojit fark ve toplamları SAS programıyla kodları yazılmıştır. İki değişkenli rasgele etki modeli ve Hiyerarşik Özet İşlem Karakteristiği Eğrisi (HSROC) yöntemleri tanıtılmış ve bu modellerin parametre tahminleri SAS PROC GLIMMIX ve HSROC NLMIXED ile hesaplanmıştır. SROC Eğrileri, RevMan Version 5 (2008) ile çizdirilmiştir. Sonuç olarak, iki değişkenli rasgele etki modeli ve Hiyerarşik Özet İşlem Karakteristiği Eğrisi (HSROC) sonuçları yaklaşık olarak aynı bulunmuştur. İki farklı meta-analitik yöntemden elde edilen sonuçlar gösteriyor ki FNA Sitoliji'si yüksek ayırıcılık gücüne sahip bir tanı testidir.
Özet (Çeviri)
In this study, meta-analysis of diagnostic tests, Summary Receiver Operating Characteristic (SROC) curve, bivariate random effects and Hierarchical Summary Receiver Operating Characteristic (HSROC) curve theories have been discussed andaccuracy in literature of Fine Needle Aspiration (FNA) biopsy that is used in the diagnosis of masses in breast cancer (malignant or benign) has been analyzed. FNA Cytological (FNAC) examination in breast tumor is, easy, effective, effortless, and does not require special training for clinicians. Because of the uncertainty related to FNAC?s accurate usage in publications, 25 FNAC studies have been gathered in the meta-analysis. In the plotting of the summary ROC curve, the logit difference and sums of the true positive rates and the false positive rates included in the meta-analysis?s codes have been generated by SAS. The formula of the bivariate random effects model and hierarchical summary ROC curve is presented in context with the literature. Then bivariate random effects implementation with the new SAS PROC GLIMMIX is generated. Moreover, HSROC implementation is generated by SAS PROC HSROC NLMIXED. Curves are plotted with RevMan Version 5 (2008). It has been stated that the meta-analytic results of bivariate random effects are nearly identical to the results from the HSROC approach. The results achieved through both random effects meta-analytic methods prove that FNA Cytology is a diagnostic test with a high level of distinguish over breast tumor.