Random effects' distribution assumption on joint mixed modelling
Ortaklaşa karışık modellemede rassal etkenlerin dağılım varsayımları
- Tez No: 520707
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP IŞIL KALAYLIOĞLU AKYILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İstatistik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Sağlık alanı çalışmalarında rassal etki modellerinin kullanılması oldukça yaygındır ve genelde bir hastalığın gidişatında hayatı tehdit edici bir sonuçla karşılaşmanın olabilirliğini tahmin için kullanılırlar. Bu tür sonuçların tahmini için bağımlı değişkenin iki sonuçlu değişken ve bağımsız değişkenlerin zamana bağlı boylamsal değişken olduğu ortaklaşa karışık modeli kullanılmıştır. Standart Bayesci modelde hataların varyansı ve rassal etkilerin varyans matriksi bağımsız düşünülüp ayrı ayrı önsellerle modellenmiş ve hataların varyansı için ters-Gamma ve rassal etkilerin varyans matriksi için ters-Wishart dağılımları kullanılmıştır. Daha yeni çalışmalarda, hata terimlerinin bağımsız düşünülemediği ve birleşik önselle modellendikleri Genellenmiş Çok Değişenli log Gamma (G-MVLG) dağılımını kullanmış ve gerçek dağılımı normal dağılım olan rassal etkilerde yanlılığı ve etkinliği açısından standart modelden sağlam (robust) olduğu gösterilmiştir. Bu tez çalışmasında ise, yeni yaklaşımın rassal etkinin gerçek dağılımlarına örneğin iki değişkenli Gamma dağılımı, iki değişkenli eğik-Normal dağılımı gibi sağlamlığı araştırılmıştır. Araştırma sonuçlarında örneklem büyüklüğü yeteri miktarda büyük olan durumlarda bu yöntemin denenen dağılımlara sağlam olduğu görülmüştür. Küçük örneklemlerde görece yetersiz kalan model için rassal etkilerin önsel dağılımlarına normal dağılım tabanlı Dirichlet Süreç Önseli (DSÖ) tanımlanmış ve gerçekleştirilen benzetim çalışmaları sonucunda DSÖ'nün rassal etkilerin dağılımları Normal dağılım önseli ile modellenmiş metoda göre daha az yanlı ve daha etkili olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Joint mixed model is an appealing approach in medical research where it is critical to estimate the odds of a fatal complication that occurs to a patient given the covariate profile such as a risk factor observed over time. For this kind of estimation, joint mixed model is used. In the standard Bayesian analysis of the model, the error variance and random effects' variance-covariance matrix are apriori modeled independently with Inverse-Gamma and Inverse-Wishart distributions respectively. Recently however, it is shown that joint apriori modeling via Generalized Multivariate Log-Gamma (G-MVLG) distribution is more efficient than the standard Bayesian analysis for these variance components. Our current aim is to inverstigate the robustness of G-MVLG based and standard analysis to random effects' distributions. Bivariate Gamma, Bivariate Skew-Normal, Normal distribution and their mixture distributions were considered for the true distribution of random effects. Results show that the G-MVLG approach is robust to the underlying true distribution of random effects when the sample size is sufficiently large. For small samples, a robust approach. Simulations and real data study show that DPP for the random effects distributions is less biased and more efficient.