Effect of symmetry on recognition of unfamiliar faces
Yüz hatırlamada simetri etkisi
  1. Tez No: 309642
  2. Yazar: GÜLSEN YILDIRIM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DİDEM GÖKÇAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Enformatik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişsel Bilim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Literatürde, yüz hatırlama üzerine birçok çalısma bulunmaktadır. Bu çalısmalar,genellikle, farklılık, çekicilik, sıradanlık gibi yüzün karakteristigi ile ilgili olanözelliklerle yüz hatırlama performansının iliskisine odaklanmıslardır. Bu çalısmada,ilk defa, insandaki yüz hatırlama süreci ile simetrinin iliskisi arastırılmıstır.Simetrinin tek degisen faktör olarak kullanılabilmesi için, literatürde esinerastlanmamıs bir yüz veritabanı, METU-FaceTwo, yaratılmıstır. Bu veri tabanında,standartlastırılmıs, tüm yüz örüntülerinden arındırılmıs simetrik ve asimetrik yüzimajları bulunmaktadır. Bu çalısmada, yüz ve simetri gibi ilintili özelliklerin bütünselolarak algılandıgı varsayılmıstır. Yüz simetrisi iki tip ölçüm ile tanımlanmıstır:entropi ve algılanan simetri degerleri. Temel bulgumuz, simetri arttıkça hatırlamaperformansının da arttıgı yönündedir. Bu artısın ana nedeni de, çalısma evresinde,simetrik yüzler için harcanan daha fazla zaman ve efor gibi görünmektedir.
Özet (Çeviri)
In the literature, there exist several studies on recognition memory performance forfaces and related facial characteristics such as distinctiveness, typicality,attractiveness. In our study, we examined the relationship between symmetry andhuman face recognition for the first time. In order to have symmetry as the onlymanipulated factor in our stimuli, we constructed a unique face database, METUFaceTwo,which contains standardized symmetric and asymmetric face imageswithout facial textures. In our study, we assumed that faces and related features suchas symmetry are perceived holistically, and defined facial symmetry with twodifferent measures: entropy calculations and perceived symmetry values. Ourfundamental finding is that symmetry increases recognition performance. Thisincrease seems to be due to the additional study time or additional effort spent forsymmetric face images during the recall period rather than the encoding period. Morestudies need to be performed in order to isolate the causes of this surprising finding.