Susurluk çayı (Bursa-Balıkesir)'ndaki tatlı su kefali (Leuciscus cephalus L.)'nin parazitlerinin belirlenmesi
Determination of parasites of chub (Leuciscus cephalus L.) in Susurluk stream (Bursa-Balikesir)
- Tez No: 309657
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELDATEKİN ÖZAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Mart 2010-Şubat 2011 tarihleri arasında yapılan bu çalışmada Susurluk Çayı'nda yaşayan Leuciscus cephalus'un helminth faunasının belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışma süresince toplam 140 adet tatlısu kefali aylık periyotlarla yakalanarak parazitolojik yönden incelenmiştir. Çalışma sonucunda tatlısu kefalinde ektoparazit olarak Monogenea'dan Dactylogyrus folkmonovae, Dactylogyrus vistulae, Paradiplozoon megan ve endoparazit olarak Nematoda'dan Eustrongylides sp. türlerine rastlanılmıştır. Enfekte tatlısu kefali'nde en fazla rastlanan parazit türü Dactylogyrus vistulae (43 balıkta, %30.7) olmuştur. Bunu sırasıyla Dactylogyrus folkmanovae (39 balıkta, %27.8), Paradiplozoon megan ( 32 balıkta, %22.8) ve Eustrongylides sp. larvası (6 balıkta, %4.28) takip etmiştir. Bu türlerden Eustrongylides sp.'ye Türkiye tatlısu kefalinde ilk defa rastlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study which was carried out between March 2010-April 2011 aimed to investigate the helmint fauna of Leuciscus cephalus. During the study period, totally 140 chubs had been caught monthly and investigated parasitologically. End of the study, in chubs, Dactylogyrus folkmonovae, Dactylogyrus vistulae and Paradiplozoon megan from Monogenea as ectoparasite, and Eustrongylides sp. from Nematoda as endoparasite had been determined. The most common parasite species is Dactylogyrus vistulae (43 specimens, %30.7). Respectively, this was follwed by Dactylogyrus folkmanovae (39 specimens, %27.8), Paradiplozoon megan (32 specimens, %22.8) ve Eustrongylides sp. larvae (6 specimens, %4.28). From these parasites, Eustrongylides sp. was recorded for the first time in chub of Turkey.