Susurluk Çayı ve Karadere (Balıkesir)'nin su kalitesinin, makrozoobentik omurgasızlar ve biyotik indeksler kullanılarak belirlenmesi
Determination of water quality of Susurluk River and Karadere (Balıkesir) using macrozoobentic invertetes and biotic indexs
  1. Tez No: 844879
  2. Yazar: BUSE ÖZALP
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NESİL ERTORUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Zooloji, Zoology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zooloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Susurluk Çayı ve Karadere'nin su kalitesini belirlemek amacıyla yapılan bu çalışmada 2021 tarihinde yılın 2 farklı zaman diliminde (Temmuz ve Eylül), belirlenen 14 farklı lokasyondan 5207 birey toplanarak incelenmiş ve 15 takıma ait 37 familya (Baetidae, Caenidae, Corixidae, Gerridae, Naucoridae, Nepidae, Hydrometridae, Pleidae, Mesovelidae, Coenagrionidae, Libellulidae, Calopterygidae, Cordulegasteridae, Gomphidae, Chironomidae, Stratiomyidae, Sciomyzidae, Ceratopogonidae, Simulidae, Hydropsychidae, Erpobdellidae, Glossiphonidae, Asellidae, Gammaridae, Physidae, Lymnaeidae, Melanopsidae, Planorbidae, Hydrobiidae, Viviparidae, Dytiscidae, Hydrophilidae, Hygrobiidae, Haliplidae, Curculionidae, Noteridae ve Unionidae) tespit edilmiştir. Insecta, Malacostraca, Gastropoda, Clitellata ve Bivalvia sınıfları içerisinde en baskın grup Insecta olmuştur. Su kalitesinin belirlenmesi amacıyla BMWP Orijinal, BMWP Turkish, BMWP Spanish ve ASPT biyotik indeksleri kullanılmış olup her bir istasyon için birinci ve ikinci dönem olarak indeks sonuçları tespit edilmiştir. Tespit edilen kirliliğin sebepleri tartışılmıştır. İndeks sonuçlarına göre 5 farklı su kalitesi basamağı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, which was carried out to determine the water quality of Susurluk Stream and Karadere, 5207 individuals were collected from 14 different locations in 2021 in 2 different time periods of the year (July and September), and 37 families (Baetidae, Caenidae, Corixidae, Gerridae, Naucoridae, Nepidae, Hydrometridae, Pleidae, Mesovelidae, Coenagrionidae, Libellulidae, Calopterygidae, Cordulegasteridae, Gomphidae, Chironomidae, Stratiomyidae, Sciomyzidae, Ceratopogonidae, Simulidae, Hydropsychidae, Erpobdellidae, Glossiphonidae, Asellidae, Gammaridae, Physidae, Lymnaeidae, Melanopsidae, Planorbidae, Hydrobiidae, Viviparidae, Dytiscidae, Hydrophilidae, Hygrobiidae, Haliplidae, Curculionidae, Noteridae ve Unionidae) belonging to 15 orders were determined. Insecta was the most dominant group among the Insecta, Malacostraca, Gastropoda, Clitellata and Bivalvia classes. In order to determine the water quality, BMWP Original, BMWP Turkish, BMWP Spanish and ASPT biotic indexes were used and index results were determined for each station as the first and second periods. The causes of the detected pollution are discussed. According to the index results, 5 different water quality steps were determined