Hall etki sensörü kullanarak, düşük değerli manyetik alanları ölçen telemetrik sistem tasarımı
The design of telemetric system that meausures low-value magnetic fields, using Hall effect sensor
- Tez No: 309663
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA MERDAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu tez çalışmasında, ilk bölümde elektromanyetik alanların insan sağlığı üzerine etkileri ve bu konudaki çalışmalara değinilerek Elektromanyetiğin temelleri anlatılmıştır. Daha sonra manyetik alan ölçüm sistemleri hakkında bilgiler verilerek kısaca skaler ve vektörel ölçü aletlerinden bahsedilmiştir.İkinci bölümde daha önce yapılmış çalışmalara ve kullanılan kaynak özetlerine yer verilmiştir.Üçüncü bölümde ise tasarlamış olduğumuz devre için kullanılan yöntemler ve devre elemanları tanıtılmış, ölçüm sistemimizde bulunan alıcı ve verici devrelerin şemaları gösterilmiştir. Tasarladığımız ölçüm sistemi dört verici devresi ve bir alıcı devresinden oluşmaktadır. Dört farklı noktadaki elektrik iletkenlerinde var olan akımlarla orantılı manyetik alan değerlerini algılayıp kablosuz olarak bu değerleri bir alıcıya gönderen kısım verici devreleridir. Bu değerleri kablosuz olarak alıp LCD ekranda gösterilmesini sağlayan kısım da alıcı devresidir.Dördüncü bölümde de farklı değerlerdeki ölçüm sonuçları tablolar halinde verilmiş ve sonuçların değerlendirmeleri yapılmıştır.İnsanlar yaşadıkları ortamdaki manyetik alan değerlerini gördüklerinde manyetik alanların zararlarından korunmak için gerekli önlemleri almakta daha duyarlı olabilecekleri düşünülmüştür. Bu nedenle böyle düşük maliyetli bir manyetik alan ölçer cihazı tasarlamaya ihtiyaç duyulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, in the first chapter, the effects of electromagnetic fields on human health and being referred to the studies carried out on this subject-matter, the basics of electromagnetics have been discussed. And then, the systems of magnetic fields having been explained, scales and vectoral measuring instruments have been dealt with.In the second chapter, the studies carried out previously and resource abstracts used have been referred to.In the third chapter, the methods applied to the circuit that was designed and the elements of circuits have been introduced, and the charts of the circuits of the receiver and transmitters in our measurement system. The measuring system designed is made up of four circuits of transmitter and is composed of one circuit of receiver. Those that sense the values of the magnetic fields proportional to the currents existing in the electric conductors in four differnt points are transmitting circuits. The one that senses those values wirelessly and allows them to be seen on the LCD screen is the circuit of receiver.In the fourth chapter, the results of the measuring in different values have been given in tables and the results having been valued, the precautions that can ben taken have been pointed out.It has been considered that when people see the values of the magnetic field in the places where they live, they may be more sensitive about the precautions that can be taken to avoid the harms of the magnetic fields. Therefore, it has been necessary that such a low-cost measuring instrument of magnetic field should be designed.