Argyrosomus regius filetolarının soğukta depolanması sırasında mikrobiyolojik, kimyasal ve duyusal kalitesindeki değişimler
Microbiological, chemical and sensorial quality changes of Argyrosomus regius fillets during chileed storage
- Tez No: 309676
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH DİLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Besin Hijyeni ve Teknolojisi, Mikrobiyoloji, Su Ürünleri, Food Hygiene and Technology, Microbiology, Aquatic Products
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Avlama ve İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Çalışmada yetiştiriciliği yapılan sarıağız (Argyrosomus regius) balığının mikrobiyolojik, kimyasal ve duyusal kalitesi soğuk depolama şartlarında (+4ºC) atmosferik hava ve vakum paketlenerek depolanmasıyla 13 gün boyunca incelenmiştir. Sarıağız balığı filetolarının psikrofilik aerobik, mezofilik aerobik, H2S üreten bakteriler, Enterobactericeae ve laktik asit bakteri sayıları taze örnekler için sırasıyla 3,25±0,60 log kob/g, 3,41±0,02 log kob/g, 3,18±0,03 log kob/g, 1,86±0,21 log kob/g ve 2,82±0,33 log kob/g olarak kaydedilmiştir. Toplam koliform, fekal koliform sayıları depolama süresine bağlı olarak her iki paketleme türünde de artmıştır. E.coli bakterisinin varlığına sadece taze örneklerde rastlanmıştır. Depolama süresince bakteri sayılarındaki değişimler istatistiki olarak önemli bulunmuştur (p0,05).
Özet (Çeviri)
In this study, the microbiological, chemical and sensorial quality of reared meagre (Argyrosomus regius) was observed under chilled storage conditions (+4ºC) by packing atmospheric air and vacuum for 13 days. The psychrophilic aerobic, mesophilic aerobic, H2S producing bacteria, Enterobactericeae and lactic acid bacteria counts were found to be 3.25±0.60 log cfu/g, 3.41±0.02 log cfu/g, 3.18±0.03 log cfu/g, 1.86±0.21 log cfu/g and 2.82±0.33 log cfu/g, respectively. Total coliforms, fecal coliforms counts were increased within the storage time for both air and vacuum packed samples. E.coli was only found for the fresh samples. Changes of bacterial counts were found statistically significant (p0.05).