Adana ili kıyı bölgesinde ekonomik öneme sahip balık türlerinden barbunya (Mullus barbalus) ıskarmoz (Sourida undosguamis ) ve sarıağız (Argyrosomus regius) türlerinin büyüme performansları
- Tez No: 38747
 - Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ÜNAL ERDEM
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Ziraat, Agriculture
 - Yıl: 1994
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Çukurova Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu araştırmada Akdeniz balıkçılığında gerek miktar gerekse ekonomik yönden önemli olan Mullus barbatus (Barbunya), Saurida undosquamis (Iskarmoz) ve ArgyrosomusB reqius (Sarıağız) türlerinin bazı büyüme ve morfometrik özelliklerini belirlemek suretiyle daha sonra yapılacak çalışmalara katkıda bulunulmaya çal ışı lmıştır. Çal ışma Eylül- 1992 ve Eylül-1993 tarihleri arasında Adana'nın Yumurtalık ilçesinde sürdürülmüştür. Bu süre içerisinde 348 adet Mullus barbatus, 333 adet Saurida undosquamis, 125 adet Argyrosomus regius bireyi incelenmiştir. İncelenen türlerde ortalama çatal boy ve total ağırlık değerleri saptanmış, boy ve ağırlık büyüme ; hem salt büyüme hem de oransal büyüme şeklinde değerlendirilmiştir. Argyrosomus regius bireylerinde iee total boy değerleri hesaplamalarda esas alınmıştır. - Yumurtalık açıklarından elde edilen Mullub barbatus bireyleri 0- IV yaşlar arasında dağılım göstermiştir. Farklı yaş gruplarındaki ortalama boy ve ağırlık değerleri; 0 yaşındaki ler in 9.27 ± 0.06 cm; 14.58 ±0.34 g., ve diğer gruplar için sırasıyla 10.52 ± 0.05 cm; 20. 18 ±0.49 g.f 12.36 ±0.04 cm; 33. 11 ±0.46 g., 13. 50 ±0.03 cm; 44. 44 ±0.59 g., 14.23 ±0.01 cm; 52.90 ±0.97 g. bulunmuştur. Boy ve ağırlık büyüme matematiksel olarak da incelenmiş, yaş-boy, yaş- ağırlık, boy/ağırlık eğrileri hem ölçülen hem de hesaplanan değerlerden elde edilmiştir. Ortalama kondisyon değeri Yumurtalık körfezi populasyonu için 1.791 bulunmuştur. Büyüme karakteristiği değerlerine göre eşeysel olgunluğa II yaştan itibaren ulaştığı saptanmıştır. -İncelenen Saurida undosquamis bireylerinin 0- III yaş gruplarından oluştuğu saptanmıştır. Yaş gruplarına göre ortalama boy ve ağırlık değerleri ; 0 yaşındakiler 12.03±0.33 cm; 16. 30±2.09 g.,ve diğer yaş grupları için sırasıyla 16.70+0.22 cm; 40.79 ±1.67 g., 19.43 ±0.25 cm; 67.89 ±2.38 g., 20.14 ±0.48 cm; 85.46±6.22 g. bulunmuştur.Büyüme matematiksel olarakta incelenmiş yaş-boy, yaş-ağırlık, buy/ağırlık ilişkileri hem ölçülen hem de hesaplanan değerlerle oluşturulmuştur. Her yaş grubu için kondisyon değerleri saptanmış ve ortalama kondisyon değeri 0.924 olarak bulunmuştur. Büyüme karakteristiği değerlerine göre eşeysel olgunluya en erken 11 yaşta ulaştığı saptanmıştır. Diğer bir araştırma materyalimizi oluşturan Argyrosomus regıus türünün ise I I -V yaş grubundan oluştuğu belı rlenmiştir. 1 1 yaş grubu için ortalama boy ve ağırlık değerleri ; II yaşındakiler 28. 57±0.62cm; 246.60± 10.0 g., ve diğer yaş grupları için sırasıyla 32.43±0. 46cm; 37 1. 10 ±15.0 g.. 35.84+0.62 cm; 485. 2±27.0 g., 37.85±3.78 cm:657±218 g. elde edilmiştir.,. Boy ve ağırlık büyüme matematiksel olarak incelenmiş, yas-boy, yaş-ağırlık, boy/ağırlık ilişkisi hem ölçülen hem de hesaplanan dağerlerle elde edilmiştir, ortalama kondisyon değeri 1.107 olarak saptanmıştır. Bu türün cinsel olgunluğa ulaşma yaşı konusunda, 0 ve I. yaşlara ait örnekler bulunamadığından değerlendirilememiştir. Elde edilen verilere göre boy olarak avlanma alt sınırının en asından Doğu Akdenizde Mullus barbatus için 13 cm., Saurida undosquamis için 20 cm. olarak uygulanmasının yararlı olacağı sonucu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
This research is done to determine some growth and morphometric character ı et ice of some economic fish species such as MuIIub barbatus, Saurida undosquamis and ArgroeomuB regiue in our region. The research was carried out an between seotember-92 and Beptember-93. During the research, the samples of 348 Mullus barbatus, 333 Saurida undosquamis ? 125 Argrosomus r eg i lis from this study. In each of species, average fork length and total weight were determined. The incerements in length and weight were evalvated as absolute growth nd relative growth. The age variation of the exemined Mullus barbatus is in between 0- 1 V in Yumurtalık. The growth in length and weight curves were also calculated and age- lenght, age-wight, 1 engh t/weight curves are obtoined by means of calculated and measured data. The avarage condition factor were found as 1.791 Yumurtalık in addition sexual maturity age for this species were found as II years old. The age variation of the examined Saurida undosquamis is between 0- 1 I I in Yumurtalık The growht in length and weight of rhis species was calculated. Moreaver the relation ships between age- lenght f age- weight and lenght/ weight are determined with curves which are obtained from measured and calculated. The condition factor of this species are found as 0.924 sexual maturity age of this species were found as I years old. On another research the ArgyroBomus regiue is found to be between age of II-U.The lenght and the weights are calculated mathematically from calculated and measured values of age-weight, lenght- weight. The avarege condition is 1.107. In the rgument of sexual maturity ages between 0-1 are not found so these are not included. According to the results obtained in the present study, from East Medi terranian, it can be suggested that mean. Fishing size limits for Mullus barbatus 13 cm. and Saurida undosquamis 20 cm.