Tulum peynirinden enterokok suşlarının izolasyonu ve antibiyotik duyarlılıklarının belirlenmesi
Isolation of enterococcal strains from tulum cheese and determination of their susceptibility to antibiotics
  1. Tez No: 309678
  2. Yazar: NAZLI NAZMİYE YOĞURTÇU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YASİN TUNCER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Gıda Mühendisliği, Biotechnology, Food Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmanın amacı, Tulum peynirinden izole edilen 47 adet Enterococcus suşunun plazmit profillerinin, hemolitik aktivitelerinin ve antibiyotik duyarlılık özelliklerinin belirlenmesidir. 16S rDNA sekans analizi ile 47 enterokok suşu tür düzeyinde E. faecium (21 suş), E. durans (14 suş) ve E. faecalis (12 suş) olarak tanımlandı. Plazmid analizi ile enterokok suşlarının moleküler büyüklüğü 2.0 ile 47.6 kb arasında olan 1-9 adet plazmit içerdiği bulundu. Enterokok suşlarının hiçbiri kanlı agar ortamında beta hemoliz göstermedi. Enterokok suşlarının antibiyotik duyarlılıkları 10 adet antibiyotiğe karşı disk difüzyon yöntemi kullanılarak test edildi. Enterokok suşlarının tamamı ampisilin, kloramfenikol, gentamisin, penisilin G, sülfametoksazol/trimetoprim ve vankomisin antibiyotiklerine duyarlı bulundu. Enterokok suşları denemelerde kullanılan diğer antibiyotiklere farklı duyarlılık profili gösterdi. Enterokok suşlarının çoğu streptomisin (% 48.9) ve tetrasikline (% 23.4) dirençli bulundu. Sekiz E. faecalis ve bir E. faecium suşu çoklu antibiyotik direnç özelliği gösterdi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to detect the plasmid profiles, hemolytic activity and antibiotic susceptibility patterns of forty-seven Enterococcus strains isolated from Turkish Tulum cheese. The forty-seven enterococcal strains were identified at species levels as E. faecium (21 strains), E. durans (14 strains) and E. faecalis (12 strains) by 16S rDNA sequence analysis. Enterococcus strains were found to contain 1-9 plasmids with molecular weight from 2.0 to 47.6 kb by plasmid analysis. None of the enterococcal strains exhibited ß-hemolysis on Blood Agar. The susceptibility of the enterococcal strains to ten antibiotics was tested by the disk diffusion method. All enterococcal strains were found susceptible to ampicillin, chloramphenicol, gentamicin, penicillin G, sulphamethoxazol/trimethoprim and vancomycin. Enterococcal strains showed different susceptibility paterns to the other antibiotics. Most of enterococcal strains were found resistant to streptomycin (48.9%) and tetracycline (23.4%). Eight E. faecalis and one E. faecium strains exhibited multiple antibiotic resistance patern.