Etial 150 alüminyum alaşımının talaşlı işlenebilme ve mekanik özelliklerine enjeksiyon parametrelerinin etkisi
Effect of injection parameters on mechanical properties and machinability of etial 150 aluminum alloy
  1. Tez No: 309680
  2. Yazar: NURULLAH GÜLTEKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BEKİR YALÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Teknik Eğitim, Mechanical Engineering, Technical Education
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışmada, Etial 150 alüminyum alaşımının talaşlı işlenebilme ve mekanik özelliklerine enjeksiyon parametrelerinin etkisi araştırılmıştır. Bu çalışmayı gerçekleştirebilmek için, öncelikle kalıp tasarlanmış ve imal edilmiştir. Bu kalıpla ilk numuneler üretildiğinde, makro gözeneğe rastlanmış ve gözenekli yapıyı azaltmak için enjeksiyon kalıbı revize edilmiştir. Kalıp verimli hale getirildikten sonra numuneler imal edilmiştir. Parça üretilirken, farklı basınçlı döküm parametreleri uygulanmıştır. Bu parametrelerin, enjeksiyon ürününün kalitesine etkisi, numunelere uygulanan çekme, darbe ve mikro sertlik deneyleri ile birlikte mikro yapı analizleri ile belirlenmiştir. Sonuç olarak, basınçlı döküm parametrelerinin, ürün kalitesine etkisi sırasıyla şu şekilde ifade edilebilir; Kalıp ve ergiyik sıcaklığı, basınçlı döküm makinesi basıncı ve hızı optimum seviyede (Ergiyik sıcaklığı: 750ºC, P:150 bar, hız oranı:%100) olmalıdır. Ayrıca, enjeksiyon kalıbından çıkan ürüne, kontrollü olarak su soğutmasının uygulanabildiği kanaati oluşmuştur.Bilindiği üzere, enjeksiyon ürünlerinin bazılarına son işlem olarak tanımlanan hassas talaşlı imalat işlemleri uygulanmaktadır. Mekanik özellikler ve gözenek oluşumu bakımından en iyi enjeksiyon ürünü elde edebilecek enjeksiyon parametresi belirlendikten sonra, çalışmanın ikinci bölümü olan hassas kuru tornalama testleri gerçekleştirilmiştir. Buradaki amaç; basınçlı döküm yöntemiyle üretilen parçaların, kullanışlı endüstriyel parça haline getirilebilmesi adına, en iyi hassas tornalama işlemi, en uygun işleme zamanı göz önüne alınarak ve düşük talaş sıvanması, düşük kesme kuvvetleri, en uygun talaş formu ve en iyi yüzey pürüzlülüğü değerlendirilerek uygun kesme parametresini araştırmaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, effect on injection parameters on machinability and mechanical properties of Etial 150 aluminum alloy were investigated. Able to perform this work; firstly, injection mold is designed and are made of. When the first specimens were produced, macro porosities were recognized and then in order to decrease the porous structure the, injection die was revised. After the mold is made efficient, the specimens are produced by die injection method. Various injection parameters were applied during part production. Effect on the injection product of these parameters is determined with some experiments such as tensile, charpy and micro hardness test together with micro structure analyses. As a result, effect of die casting parameters on product quality can be clarified, respectively; Die and melt temperatures, injection pressure and velocity must be the most appropriate (melt temperatures:750ºC, P:150 bar, speed ratio:%100). Also, the opinion is obtained that the water cooling can be used for products ejected from die.It is known that, finish machining methods are applied to injection products as secondary operation. After determining the optimum injection parameters for the best injection products, finish dry turning tests are performed with injection specimens. Aim in second section investigate the best cutting parameter in name of obtaining the used industrial part for the best finish turning with evaluating of the optimum cutting time, low chip tendency, low cutting forces, the best chip form and surface roughness.