Andık deresi su kalitesinin fizikokimyasal parametrelere ve epilitik diyatomlara göre belirlenmesi ve elde edilen sonuçların coğrafi bilgi sisteminde değerlendirilerek su kalitesinin modellenmesi
Determination of the water quality of Andik stream according to the physicochemical parameters and epilithic diatoms and the evaluation of results in geographic information systems modeling of the water quality
  1. Tez No: 309686
  2. Yazar: HATİCE DAYIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN KALYONCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışma Temmuz 2010 ? Haziran 2011 tarihleri arasında Andık Deresi üzerinden seçilen 6 istasyonda yapılmıştır. Belirlenen istasyonlardan aylık periyotlarla fiziko-kimyasal su analizi için ve epilitik diatomlar için örnekler alınmış ve incelenmiştir. Ayrıca fizikokimyasal verilerle incelenen organizmalar arasındaki ilişki belirlenmeye çalışılmıştır. Su kalitesi, fizikokimyasal verilere ve epilitik diatomlara göre her istasyonda belirlenmiş ve birbirleriyle karşılaştırılmıştır. Andık Deresi'nde belirlenen organizmalara göre sıklık, baskınlık, çeşitlilik ve düzenlilik analizleri yapılarak su kalitesi sonuçları ile değerlendirilmiştir. Ayrıca bu organizmalardan elde edilen veriler üzerine sabrobi indexsinin uygulanması ve ayrıca elde edilen verilerin CBS ortamına aktarılarak fizikokimyasal parametrelerle ilişkilendirilerek su kalitesinin modellemesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study, was carried out between the months July 2010- June 2011 in 6 choosen stations on Andik Stream. Monthly, samples were taken from the choosen stations for physico-chemical water analyses and epilithic diatom and then they were examined. In addition to these, the relationship between the physico-chemical data and investigated organisms were determined. Quality of water was determined at each station according to the physico-chemical data and epilithic diatom organisims and compared with each other. According to the organisms of Andık Stream, the frequency, dominancy, diversity and evenness analiyses were performed and they were compared whit the results of water quality. In addition, modeling quality of water that taking water examples, exercise sabrobi index with determine the diatom flora and also connection to according to data, transfer GIS ambient by physicochemical parameters.