Antalya yöresindeki seralarda dinamik dış yüklerden dolayı meydana gelen konstrüksiyon hasarlarının tespiti ve çözüm önerileri üzerine bir araştırma
A research on solution suggestion and determination of construction damages which are take place due to dynamic external loads on greenhouse in Antalya region
- Tez No: 309689
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜMİN FİLİZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mühendislik Bilimleri, İnşaat Mühendisliği, Engineering Sciences, Civil Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Bu çalışmada, ülkemizin ilk sıradaki seracılık merkezi olan Antalya ve civarındaki seraların yapısal özellikleri, konstrüksiyon ve ekipman açısından, yapılan ölçüm ve gözlemlerle incelenmiştir. Sera üreticilerinin ve sera işletmelerinin genel sorunları ise, şirketler ve üreticilerle yapılan görüşmelerle belirlenmeye çalışılmış ve çözüm olanaklarının yaratılması amaçlanmıştır.Batı Akdeniz Tarımsal Araştırma Merkezi (BATEM) ile görüşmeler yapılıp yerinde incelemelerde bulunulmuş, Antalya Tarım Sigortaları (TARSİM) ve İstanbul Tarım Sigortaları Havuzu'ndan çeşitli verilere ulaşılarak bölgedeki sigortalı modern seraların bilgilerine ulaşılmıştır. Ayrıca, bu ön çalışmalardan sonra modelleri kurulacak seralara, yöre şartlarına uygun dinamik yüklemeler yapabilmek için, Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü'nden geçmiş yıllara yönelik hava durumları ile ilgili veriler alınmıştır.Bu bilgiler dahilinde ve yörede incelenen birçok modern seraların durumlarına göre, bilgisayar ortamında yapı analiz programları kullanılarak faklı geometrilerde sera modelleri oluşturulmuştur. Bu modellere sabit ve dinamik olmak üzere çeşitli yüklemeler de yapılarak atmosfer şartlarına maruz sera yapılarının gerçek ortamdaki yapısal davranışlarının nasıl olacağı araştırılmıştır. Oluşturulan bu modellerin bilgisayar ortamında analizleri yapılarak, verilen yüklemeler altında davranışları incelenmiş ve sonuçları değerlendirilmiştir. Elde edilen veriler doğrultusunda, modellerin özellikle konstrüksiyon açısından deplasman ve gerilme değerlerinin nasıl oldukları ve farklı geometrilere göre ne gibi değişiklikler gösterdikleri incelenmiştir. Tüm bu hesap ve incelemeler sonucunda yöre şartlarına uygun sera modeli önerilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, structural properties of greenhouses in Antalya region, where is the center of most important greenhouse on our country?s, were investigated that measurement and observation in terms of construction and equipment. Global problems of greenhouse manufacturers with enterprises studied to determine by the interviews with companies and manufacturers, and we aimed to creation of solution opportunities.The interviews by West Mediterranean Agricultural Research Institute (BATEM) were done on-site inspections, and the data of the insured modern greenhouses in the region were obtained by Agricultural Insurance Pool (TARSIM) in Antalya and in Istanbul. In addition, in order to be able to design according to the local dynamic loads of model greenhouses after preliminary studies, the data of weather conditions were obtained by Turkish State Meteorological Service.The different geometries of greenhouse models created using structural analysis by computer programs, according to weather conditions and data of examined modern greenhouses in region. The real structural behavior of greenhouse exposure to atmospheric conditions was investigated by applying static and dynamic loadings to the model greenhouses. The generated modeling was analyzed and evaluated according to structural behavior of greenhouse under the loads in computer. In consideration of obtained data from the models, especially changes of displacement and stress values with according to different geometries in terms of construction were investigated. As a result of all these accounts and investigations, the greenhouse model was proposed for region conditions.