Holomorfik hiperyüzeylerin diferansiyel geometrisi
Differential geometry of holomorphic hypersurface
  1. Tez No: 309690
  2. Yazar: MÜZEYYEN GÜLŞAH KARTAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET YÜCESAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu tez çalışmasında, ilk olarak bir anti-Kaehler manifoldun holomorfik hiperyüzeyi tanıtıldı ve holomorfik hiperyüzey için Gauss ve Weingarten formülleri, şekil operatörü, ikinci temel form tensörü, Gauss ve Codazzi denklemleri verildi. Daha sonra anti-Kaehler manifoldun eğrilikleri ile holomorfik hiperyüzeyin eğrilikleri arasında bağıntılar bulundu. Son olarak sabit total reel kesitsel eğrilikli anti-Kaehler manifoldun holomorfik hiperyüzeyinin hemen hemen Einstein ve paralel Ricci tensöre sahip olması için gerekli şartlar elde edildi.
Özet (Çeviri)
In this thesis work, initially, holomorphic hypersurface of an anti-Kaehler manifold is introduced and formulas of Gauss and Weingarten, the shape operator, second fundamental form tensor, equations of Gauss and Codazzi for holomorphic hypersurface are given. Then, relations between curvatures of anti-Kaehler manifold and curvatures of holomorphic hypersurface are found. Finally, the required conditions for being almost Einstein manifold and parallel Ricci tensor of holomorphic hypersurface of anti-Kaehler manifold with constant totally real sectional curvature are obtained.