Hücresel otomata ve tabu arama algortiması ile mikroşerit yama anten tasarımı
Microstript patch antenna design with cellular automata and tabu search algorithm
- Tez No: 309691
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAVUZ CENGİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Mikroşerit yama antenler özellikle uzay araçları, uçaklar, radarlar, uyduhaberleşmesi, güdümlü mermi gibi birçok askeri alanda kullanım alanlarına sahipolması ve baskı devre teknoloji ile üretilmesi gibi özeliklere de sahip olmasıantenlerin önemini artırmaktadır.Hücresel Otomata, ilk kez 1982 yılında Stephen Wolfram tarafından ortaya atılanbasit kuralları olan ve birbirini etkileyen basamaklardan oluşan sisteme sahip birgeometri belirleme metodudur. Bu metoda göre siyah bir kutucuktan başlayarak birçok sistemi modelleyebilen kurallar bütününe ulaşmak mümkündür. Bu kurallarabağlı olarak siyah bir kutucuk ve onun komşusu olan kutucuklara bakarak birsonraki aşamada bu siyah kutucuğun alacağı yeni renk siyah veya beyaz olarakbelirlenmektedir.Mikroşerit yama antenlerde, farklı yama şekli tasarımları ile, farklı geri dönüşkaybı değerleri elde edilebilir. Hücresel otomata kurallar bütünü ile çeşitli yamatasarımlarının geri dönüş kaybına etkisi bir doğrusal olmayan bir fonksiyondur vebu fonksiyonların çözümü ancak sezgisel optimizasyon algoritmaları ile çözülebilir.Tabu arama algoritması bu problem için çok çeşitli hafıza yapısı ile çözümü bulmadauygun bir metottur.
Özet (Çeviri)
Microstrip patch antennas are especially used at military services such as, spacevehicles, radars, satellite communication, guided missile, as it can be producedby the printed circuit technology, the importance of the microstrip patch antennaincreases.Cellular automata is a geometry determinaton method which is combination ofrules in a system, processed by steps. Every step of the system interacts each other.Cellular automata is invented first in 1982. According to Cellular automata, after thedetermination of the starting point with black, it is possible to reach the whole figureby the rules. According to rules and by deciding black box and the other neighbourboxes, the condition of the new box is found.Different patch geometries can get different return loss values at microstrip antennas.The effect of designing patch geometries with cellular otomata rules to the returnloss is a non-lineer function and this function?s solution is can only be solved byevolutionary algorithms. Tabu seacrh algorithm is suitable for this problem as it hasdifferent memorial structure.