Procedural city generation based on cellular automaton
Hücresel otomata tabanlı işlemsel şehir üretimi
  1. Tez No: 641211
  2. Yazar: MELEK BÜŞRA TEMUÇİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKER KOCABAŞ, YRD. DOÇ. DR. KAYA OĞUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Bilgisayar Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgi Teknolojileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Karmaşıklıkları ve içerdikleri farklı öğeler nedeniyle şehirlerin üç boyutlu modellerini insan eliyle oluşturmak zordur. Bu çalışma sanal şehirlerin üç boyutlu modellerini algoritmik olarak üretecek bir dizi yöntem sunmaktadır. İlk olarak hücresel otomata ile matris üzerinde şehirlerin planı oluşturulmaktadır. Yol ağı ve bina alanlarından ibaret olan bu öncül plan çizge yapısına dönüştürülmekte, elde edilen çizgeler bir dizi işlemden geçirilerek matrisin mazgal yapısından kurtarılmaktadır. Son olarak, bu çizgeler ile şehrin üç boyutlu modeli üretilmektedir. Sonuçlar ümit vericidir; şehirler minimal girdi ile ortalama bir bilgisayar üzerinde bir dakikadan kısa bir sürede üretilebilmektedir ve oluşturulan şehir tekrarlayan algoritmik yapılar içermek yerine organik görünüme sahiptir.
Özet (Çeviri)
Due to their size and complexity, 3D city models are difficult to create manually. We propose a set of methods to procedurally generate 3D models of virtual cities. The city layout is generated by cellular automata that produces a road network and building zones with an organic feeling. This initial layout is converted to a graph-based intermediary form, and then relieved from the grid-based structure of the matrix. Finally, the 3D model of the virtual city is generated using these graphs. The results are promising on both accounts; cities can be created under a minute with minimal required input, and the resulting virtual city looks organic, rather than an algorithmic layout that has repeating patterns.