Akdeniz bölgesinde yağışın alansal dağılımı
Spatial distribution of rainfall in the Mediterranean region
  1. Tez No: 309700
  2. Yazar: AHMET İLKER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM TERZİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Yağı?ın alan üzerindeki dağılımını bilmek su kaynaklarını planlamak, kuraklık analizi yapmak ve tarımsal sulamanın yönetimi açısından son derece önemlidir. Akdeniz Bölgesi?nde yağı?ın alansal dağılımının incelendiği bu çalı?mada, Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) ile yağı? dağılım haritaları olu?turulmu?tur. Haritaların olu?turulması için gerekli yağı? verileri Devlet Meteoroloji ??leri Genel Müdürlüğü?nden (DM?) temin edilmi?tir. Yağı? dağılım haritaları, Inverse Distance Weighted (IDW), Kriging ve Spline enterpolasyon yöntemleri ile olu?turulmu?tur. Olu?turulan dağılım haritalarının uygunluğu, doğruluk analizleri determinasyon katsayısına (R2) ve karekök ortalama hata değerlerine göre yapılmı?tır. Yapılan analizler sonucunda genel olarak IDW enterpolasyon yönteminin uygun sonuçlar verdiği belirlenmi?tir. Ayrıca, Kriging yöntemi de bazı istasyonlarda IDW yönteminden daha yüksek R2 değerleri vermi?tir. Akdeniz Bölgesi?nde yağı?ın alansal dağılımında IDW enterpolasyon yönteminin kullanılabilir olduğu tespit edilmi?tir.
Özet (Çeviri)
Spatial distribution of rainfall is important to know the terms of planning of water resources, drought analysis, and agricultural irrigation. In this study, spatial distribution of rainfall is obtained in the Mediterranean Region. The maps of rainfall distribution are generated in Geographic Information Systems (GIS). Rainfall data which is necessary for generated maps are obtained from Turkish Meteorological State Service. Rainfall distribution maps are generated by the Inverse Distance Weighted (IDW), Kriging and Spline interpolation methods. The reliability of the generated distribution maps is made with analysis of the accuracy including the determination coefficient (R2) and the root square mean error (RMSE) values. As a result of the analysis, IDW interpolation method gives reliable results. Also, Kriging interpolation method gives the better R2 values than IDW method in the some stations. It is determined that IDW interpolation method is usable in spatial distribution of rainfall in the Mediterranean Region.